border.gov.md

Bani în pașapoarte. Trei persoane au încercat să mituiască polițiștii de frontieră

Trei șoferi, cetățeni ai Republicii Moldova și ai României au încercat să corupă polițiștii de frontieră pentru a le facilita traversarea frontierei de stat, dar și a trece cu vederea anumite nereguli în actele deținute. Incidentul a avut loc în punctul de trecere Cahul, în noaptea de 8 spre 9 decembrie. 

Potrivit Poliției de frontieră, suma mitei a variat între 200 lei și 20 de euro, iar bancnotele au fost depistate în actele de călătorie. Cazurile au fost denunțate și documentate cu participarea reprezentanților Centrului Național Anticorupție.

Cazul este examinat sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „corupere activă” prevăzută de Cod Penal.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

NewsMaker

Săptămâna viitoare începe cu minime de -22°C în nord: cum va evolua vremea în Moldova

Săptămâna viitoare, în Republica Moldova se așteaptă minime de până la -22°C în nordul țării. Acestea se vor înregistra în primele două zile ale săptămânii. Ulterior, în a doua parte a săptămânii, minimele vor fi de până la -2°C în nord, +1°C în centru și +3°C la sud.

În nordul țării, mai exact la Briceni, luni și marți, ziua se vor înregistra temperaturi între -10°C și -12°C, iar noaptea vor coborî până la -22°C. Pentru miercuri sunt prognozate ninsori slabe: ziua -5°C, iar noaptea -13°C. Începând de joi și până duminică, ziua se vor înregistra temperaturi de 0°C, iar noaptea acestea vor oscila între -2°C și -3°C.

Spre comparație, pentru ziua de 1 februarie au fost prognozate temperaturi de -12°C, iar noaptea de -20°C.

În centrul țării, mai exact la Chișinău, luni și marți, ziua se vor înregistra temperaturi între -7°C și -9°C, iar noaptea acestea vor coborî până la -16°C. Miercuri, ziua vor fi -2°C, iar noaptea -10°C. Începând de joi și până duminică se va înregistra lapoviță slabă. Ziua vor fi temperaturi de +3°C, iar noaptea acestea vor oscila între 0°C și +1°C.

Spre comparație, pentru ziua de 1 februarie au fost prognozate temperaturi de -9°C, iar noaptea de -14°C.

În partea de sud a țării, mai exact la Cahul, luni și marți, ziua se vor înregistra temperaturi între -5°C și -7°C, iar noaptea acestea vor coborî până la -11°C. Miercuri, ziua vor fi 0°C, iar noaptea -8°C. Începând de joi și până duminică se vor înregistra ploi slabe. Ziua vor fi temperaturi de +5°C, iar noaptea acestea vor oscila între +2°C și +3°C.

Spre comparație, pentru ziua de 1 februarie au fost prognozate temperaturi de -7°C, iar noaptea de -9°C.

Amintim că, pe 1 februarie, în Republica Moldova a fost emis cod galben de vreme geroasă. Avertizarea, care vizează o parte din teritoriul țării, va intra în vigoare în seara zilei de 1 februarie și va fi valabilă până în dimineața zilei de 3 februarie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: