Bătaie Parlamentul turc

Bătaie în Parlamentul turc. Cel puțin doi deputați au fost răniți

Mai mulți deputați turci s-au luat la bătaie în Parlament, vineri, 16 august, în timpul unei dezbateri pe tema deputatului de opoziție, Can Atalay, aflat în închisoare. Cel puțin doi deputați au fost răniți. Violențele au început când Alpay Ozalan, deputat al Partidului Justiției și Dezvoltării (AKP) l-a lovit cu pumnul pe Ahmet Sik, deputat de opoziție, care critica guvernul, informează presa turcă.

În conflict au intervenit și alți parlamentari, transformând dezbaterea într-o încăierare de aproximativ o jumătate de oră, în care zeci de parlamentari s-au bătut. Doi deputați din opoziție, unul din partidul social-democrat CHP și altul din formațiunea pro-kurdă DEM, au fost răniți ușor, fiind loviți la ochi. Alți membri ai AKP l-au atacat pe Ahmet Sik când acesta a căzut la pământ, lăsând urme de sânge pe podea.

Mi-e rușine că am fost martor la această situație. Invit președintele parlamentului să convoace imediat liderii de grup ai tuturor partidelor politice la o întâlnire„, a declarat Ozgur Ozel, liderul CHP, principalul partid de opoziție.

Ședința parlamentară, destinată examinării deciziei Curții Constituționale privind restabilirea mandatului deputatului Can Atalay, a fost suspendată.

Deputatul de opoziție din Parlamentul Turciei, Can Atalay, a fost condamnat în 2022 la 18 ani de închisoare pentru colaborare cu filantropul Osman Kavala. Acesta fusese condamnat pe viață pentru implicarea, în 2013, în tentativă de răsturnare a guvernului printr-o serie de proteste fără precedent. Deși se afla în închisoare, Atalay a fost ales deputat în mai 2023, pe listele Partidului Muncitorilor din Turcia (TIP). Totuși, în ianuarie, i-a fost retras mandatul, devenind astfel subiectul unei dispute juridice la cel mai înalt nivel. Curtea Constituțională a dispus de două ori eliberarea sa, dar deciziile au fost contestate de Curtea de Casație. În acest conflict a intervenit și președintele Recep Tayyip Erdogan, care a susținut decizia Curții de Casație.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

MEC recomandă lecții online pe 26 ianuarie, din cauza poleiului și a ghețușului. Decizia aparține școlilor

Ministerul Educației și Cercetării recomandă instituțiilor de învățământ și organelor locale de specialitate să evalueze situația din fiecare școală în parte, în contextul condițiilor meteorologice dificile provocate de polei și ghețuș.

Potrivit MEC, în funcție de situația concretă din teritoriu, instituțiile pot decide aplicarea unui regim special de desfășurare a lecțiilor pentru ziua de mâine, 26 ianuarie, inclusiv online.

„Deciziile trebuie să aibă drept prioritate siguranța și sănătatea elevilor și cadrelor didactice”, precizează MEC.

În urma temperaturilor scăzute, trotuarele și drumurile din R. Moldova sunt alunecoase. Pe majoritatea străzilor și traseelor s-a format polei, iar carosabilul este alunecos, în special pe poduri, curbe și pante. Totodată, pe mai multe trasee naționale se circulă în condiții de ceață. Informațiile au fost comunicate pe 25 ianuarie de către Administrația Națională a Drumurilor, Inspectoratul General al Poliției și Ministerul Afacerilor Interne. Potrivit Administrației Naționale a Drumurilor, noaptea trecută au fost împrăștiate 829 de tone de sare tehnică și 92 de tone de material antiderapant.

Primăria Chișinău a îndemnat șoferii să evite drumurile în pantă. Potrivit autorităților capitalei, circulația se desfășoară în condiții de iarnă, iar serviciile municipale desfășoară lucrări de combatere a poleiului pe străzile capitalei.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: