UNIAN

Benzina a trecut de 30 de lei. Ce spune ANRE despre prețul stabilit

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) comunică noile prețuri la carburanți stabilite pentru 19 mai. Potrivit datelor prezentate de Agenție, benzina a trecut pragul de 30 de lei. Dacă astăzi un litru de benzină costă 29,78 lei, atunci mâine va putea fi cumpărat cu 30,09 lei, ceea ce înseamnă că va fi cu 31 de bani mai scumpă. 

Motorina se ieftinește ușor și de această dată, mâine va costa cu 8 bani mai puțin. Astfel, pentru un litru de motorină șoferii vor scoate din buzunar 27,48 lei/litru.

ANRE, într-o declarație, argumentează scumpirile la benzină din ultima perioadă. Agenția declară că se atestă o creștere considerabilă a cotațiilor internaționale la benzină și o repoziționare a prețului acesteia în raport cu cel al motorinei, care urmează o ușoară descreștere.

„Astfel, dacă pe parcursul lunilor martie și aprilie a fost înregistrat un fenomen atipic de creștere mai pronunțată a cotațiilor Platts la motorină, fapt care a condus la o depășire temporară a prețului de comercializare a acesteia în raport cu benzina, atunci de la începutul lunii curente are loc repoziționarea parității tradiționale dintre cele două tipuri de carburanți”, comunică ANRE.

Un alt factor care contribuie la majorarea prețului final, potrivit Agenției, este creșterea în aceeași perioadă cu circa 0,50 lei a cursului de schimb al monedei naționale în raport cu dolarul SUA.

„În același timp, cotațiile la produsele petroliere sunt în continuare influențate de cererea mare din partea pieței ucrainene și de perspectivele refuzului statelor Uniunii Europene a importurilor de țiței și produse derivate din Federația Rusă”, susține Agenția.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare. 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Plahotniuc vrea să-și arate nevinovăția/ Dispută Ceban–Bolea pe curți/ Blocul lui Șor „nu va tăcea”

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
Subiectele ediției:
— Ceban critică proiectul „Curtea Europeană”: refaceți ceea ce vă aparține
— Zi de doliu la Kiev: peste 30 de morți în urma atacului din 31 iulie
— Protest: un vicepreședinte al raionului Orhei, documentat de poliție
— Plahotniuc: am de gând să revin în țară
— Blocul „Victorie” contestă la CSJ refuzul de a fi înregistrat la alegeri
— Închisoare pentru transportul unei valize pline cu mii de euro
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: