Bilanțul ploilor torențiale de marți. Chicu a efectuat o vizită la Comrat

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) al MAI a publicat cel mai recent bilanț al consecințelor în urma ploilor torențiale care au avut loc pe 29 septembrie. Astfel, mai multe localități din sudul țării au fost afectate.

În Comrat, precipitațiile au înnămolit 39 de gospodării particulare, 2 depozite, fiind deteriorate 2 conducte de alimentare cu gaze naturale. Salvatorii au evacuat 11 persoane și au deblocat mai multe unități de transport. Și premierul Ion Chicu a efectuat pe 29 septembrie o vizită în orașul Comrat. Acesta a dat asigurări că guvernul va oferi tot suportul în acest sens. Primarul orașului Comrat, Serghei Anastasov, a declarat că, estimativ, ar fi nevoie de peste 1 milion 800 de lei pentru lucrările de curățare a râului din localitate.

IGSU

Alte 14 gospodării au fost afectate în localitatea Dezghinghea din UTA Găgăuzia, unde pompierii au intervenit pentru ajutor.

IGSU

Intervenția angajaților IGSU a avut loc și în localitatea Congazcic unde precipitațiile au afectat și porțiuni de drumuri.

IGSU

În total, la fața locului, în UTA Găgăuzia au fost implicați pentru lichidarea consecințelor situațiilor excepționale 43 de angajați IGSU cu 8 autospeciale, dar și 8 pompe hidraulice.

IGSU

De intervenția salvatorilor a fost nevoie și în localități din raionul Leova. Aici precipitațiile au afectat peste 20 de gospodării particulare. Este vorba despre satele Sărata Răzeși, Tochile – Răducani, Tomai, Covurlui, Cuporani și Sărăteni.

IGSU

La Cimișlia ploile au înnămolit 16 gospodării în satele Albina, Mereni, Gura Galbenei și Coștangalia. La fața locului activează comisiile pentru situații excepționale pentru estimarea prejudiciilor.

IGSU

În zonele afectate continuă să acorde asistență populației angajații IGSU. Pentru gestionarea situației la fața locului a intervenit conducerea Inspectoratului reprezentată de general-maior Mihail Harabagiu.

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

O delegație ucraineană condusă de ministrul Apărării, Rustem Umerov, va participa la negocierile cu Rusia, programate pentru 2 iunie la Istanbul. Anunțul a fost făcut de președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski.

„Facem tot posibilul pentru a ne apăra independența, statul și oamenii noștri. Am stabilit sarcinile pentru perioada imediat următoare și pozițiile pentru întâlnirea de luni de la Istanbul. Prima — încetarea completă și necondiționată a focului. A doua — eliberarea prizonierilor. A treia — întoarcerea copiilor răpiți. Iar pentru a asigura o pace durabilă și securitatea, trebuie pregătită o întâlnire la cel mai înalt nivel. Doar liderii pot soluționa problemele-cheie”, a scris Zelenski pe canalul său de Telegram.

Propunerea pentru o a doua rundă de negocieri directe la Istanbul, pe 2 iunie, a venit din partea Rusiei. Potrivit ministrului rus de Externe, Serghei Lavrov, Moscova a pregătit un memorandum care reflectă poziția sa privind „toate aspectele depășirii durabile a cauzelor profunde ale crizei”, aspecte discutate la prima rundă de negocieri.

Ucraina a cerut ca Rusia să transmită din timp acest memorandum.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: