facebook.com / Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale al Republicii Moldova

Bilanțul zilei: 246 de cazuri noi de coronavirus și 15 decese

246 de cazuri noi de infectare cu COVID-19 au fost confirmate în Republica Moldova, după procesarea a 2929 de teste, informează Ministerul Sănătății. Astfel, bilanțul a ajuns la 249 385.

Din numărul total de cazuri, doi sunt asistenți medicali.

În total, în cadrul instituțiilor medico-sanitare spitalicești, sunt internați 2184 pacienți confirmați cu infecția COVID-19, dintre care 226 în stare extrem de gravă (40 pacienți sunt conectați la aparate de respirație asistată).

Alte 529 persoane au fost vindecate. În total, 237 934 persoane au fost tratate de COVID-19.

În tratament la domiciliu cu forme ușoare și moderate de COVID-19 se află 3443 persoane, iar 15 659 sunt sub supraveghere la domiciliu.

Totodată, Ministerul Sănătății anunță despre decesul a 15 persoane.

Deces 5731: Femeie de 72 ani, din Transnistria. Comorbidități: cardiomiopatie, hipertensiune arterială.

Deces 5732: Femeie de 73 ani, din Transnistria. Comorbidități: cardiomiopatie mixtă, hipertensiune arterială.

Deces 5733: Femeie de 85 ani, din Transnistria. Comorbidități: cardiomiopatie, boală hipertonică, diabet zaharat.

Deces 5734: Bărbat de 81 ani, din Transnistria. Comorbidități: angor pectoral, nefroscleroză.

Deces 5735: Femeie de 80 ani, din Transnistria. Comorbidități: cardiomiopatie.

Deces 5736: Bărbat de 60 ani, din Transnistria. Comorbidități: obezitate.

Deces 5737: Femeie de 59 ani, din Transnistria Comorbidități: cardiomiopatie, boală hipertonică.

Deces 5738: Bărbat de 59 ani, din mun. Chișinău, internată în Spitalul ,,Sf. Arhanghel Mihail”. Comorbidități: diabet zaharat, bronhopneumopatie cronică obstructivă.

Deces 5739: Bărbat de 80 ani, din mun. Chișinău, internat în Spitalul de Stat. Comorbidități: cardiopatie.

Deces 5740: Bărbat de 70 ani, din raionul Glodeni, internat în Spitalul Raional Glodeni. Comorbidități: ciroză hepatică.

Deces 5741: Bărbat de 56 ani, din raionul Căușeni, internat în Spitalul Raional Căușeni. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială.

Deces 5742: Femeie de 66 ani, din raionul Orhei, internată în Spitalul Raional Orhei. Comorbidități: hipertensiune arterială, obezitate.

Deces 5743: Bărbat de 71 ani, din raionul Basarabeasca, internat în Spitalul ,,Gh Paladi”. Comorbidități: cardiomiopatie, hipertensiune arterială.

Deces 5744: Femeie de 66 ani, din raionul Cimișlia, internată în Spitalul Raional Hâncești. Comorbidități: cardiopatie mixtă, hipertensiune arterială, diabet zaharat.

Deces 5745: Bărbat de 85 ani, din raionul Florești, internat în Spitalul Raional Florești. Comorbidități: hipertensiune arterială.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

În Moldova va fi organizată în premieră Olimpiada Națională de Inteligență Artificială: Care sunt condițiile

În Republica Moldova va fi organizată, pentru prima dată, Olimpiada Națională de Inteligență Artificială (ONIA). Elevii participanți vor crea modele de inteligență artificială și vor propune soluții pentru probleme reale din comunitate sau din domeniul mediului. Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației și Cercetării.

Competiția este destinată elevilor cu vârste între 16 și 19 ani și se va desfășura pe echipe, formate din cel mult doi elevi și un profesor coordonator. Pot participa atât elevii care au studiat inteligența artificială la școală, cât și cei care au învățat individual.

Proiectele pot fi realizate în română, rusă sau engleză, cu respectarea normelor etice și legale privind utilizarea datelor.

Calendarul competiției:

  • înscrierea echipelor – până la 10 februarie
  • sesiuni de mentorat – ianuarie–mai
  • depunerea proiectelor – mai
  • selectarea finaliștilor – mai–iunie
  • finala – iunie

În etapa finală, echipele își vor prezenta proiectele în fața juriului format din experți în Inteligență Artificială, cadre universitare și specialiști din industrie, iar rezultatele finale vor fi validate de Agenția Națională pentru Curriculum și Evaluare (ANCE).

Câștigătorii Olimpiadei vor reprezenta Republica Moldova la etapa internațională a Olimpiadei de Inteligență Artificială. Echipele clasate pe locurile I și II vor beneficia, suplimentar, de un program intensiv de pregătire înainte de competiția internațională.

Pentru înscrierea în olimpiadă și consultarea regulamentului, doritorii pot accesa acest link: https://tekwill.online/olimpiada-ai/

Olimpiada este organizată de ATIC, în cadrul proiectului „Tekwill în Fiecare Școală”, în parteneriat cu ANCE și cu sprijinul Ministerului Educației și Cercetării.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: