g4media.ro

Bilanțul zilei: 77 de cazuri noi de coronavirus și 5 decese

77 de cazuri noi de infectare cu COVID-19 au fost confirmate astăzi în Republica Moldova, după procesarea a 4575 de teste, informează Ministerul Sănătății. Astfel, bilanțul a ajuns 254 985. 

Din numărul total de cazuri, unul e în rândul lucrătorilor medicali. Este vorba despre un asistent medical.

În total, în cadrul instituțiilor medico-sanitare spitalicești, sunt internați 581 pacienți confirmați cu infecția COVID-19, dintre care 98 în stare extrem de gravă (17 pacienți sunt conectați la aparate de respirație asistată).

Alte 119 persoane au fost vindecate. În total, 247.135 persoane au fost tratate de COVID-19.

În tratament la domiciliu cu forme ușoare și moderate de COVID-19 se află 1140 persoane, iar 14.199 sunt sub supraveghere la domiciliu.

Totodată, Ministerul Sănătății anunță despre decesul a cinci persoane.

Deces 6.089: Bărbat de 72 de ani din loc. Palanca, internat la Spitalul Raional Căușeni. Comorbidități: cancer, anemie cronică.

Deces 6.090: Femeie de 71 de ani din mun. Chișinău, internată la Spitalul Clinic Republican „Timofei Moşneaga”. Comorbidități: hipertensiune arterială, cardiopatie mixtă, diabet zaharat, obezitate.

Deces 6.091: Femeie de 73 de ani din raionul Șoldănești, internată la Spitalul Clinic Republican „Timofei Moşneaga”. Comorbidități: cardiomiopatie mixtă, hipertensiune arterială, fibrilație atrială, hepatită cronică.

Deces 6.092: Bărbat de 89 de ani din raionul Anenii Noi, internat la Spitalul Clinic Republican „Timofei Moşneaga”. Comorbidități: fibrilație atrială, hipertensiune arterială, cardiopatie mixtă.

Deces 6.093: Bărbat de 31 de ani din regiunea transnistreană.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Avocații, martorii și Plahotniuc au lipsit de la ședința de judecată. Procesul poate fi tergiversat?

Procesul judiciar în dosarul „Furtul miliardului” riscă din nou să fie tergiversat. La ședința-cheie desfășurată înainte de Anul Nou nu s-au prezentat nici inculpatul Vladimir Plahotniuc, nici martorii apărării, nici avocații acestuia. Procurorul Alexandru Cernei a declarat că lipsa participanților creează premise clare pentru amânarea în continuare a examinării cauzei. În replică, avocatul lui Plahotniuc, Lucian Rogac, a acuzat instanța de complicitate cu acuzarea. Acesta a amintit că, din cei 164 de martori solicitați de apărare, judecătorii au admis doar 27, iar aproape jumătate dintre aceștia figurează în alte dosare penale, fapt care, în opinia sa, le-ar afecta credibilitatea. Următoarea ședință de judecată a fost programată pentru data de 5 ianuarie. Până atunci, instanța urmează să examineze materialele dosarului, în lipsa martorilor.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: