FMF

Campioana Moldovei la fotbal Violeta Mițul a decedat la doar 26 de ani: date biografice și cariera

Fundașul echipei naționale de fotbal feminin a Republicii Moldova, Violeta Mițul, a decedat într-un tragic accident la munte. Informația a fost confirmată de Federația Moldovenească de Fotbal pe 6 septembrie.

Cu profundă tristețe și durere în suflet, Federația Moldovenească de Fotbal își exprimă sincere condoleanțe și regretul profund față de trecerea în neființă a jucătoarei Naționalei de fotbal, Violeta Mițul.Una dintre cele mai bune jucătoare ale Naționalei feminine a suferit un tragic accident incompatibil cu viața în timpul unei escale la munte, unde era plecată alături de coechipierele de club…”, se arată în comunicatul FMF.

Violeta Miţul s-a născut pe 3 aprilie 1997, la Tiraspol. Sportiva în vârstă de 26 de ani evolua din primăvara anului 2023 pentru clubul Ungmennafélagið Einherji din Islanda. Anterior, a jucat în Spania pentru echipa FF La Solana din seria C. Jucătoarea a ajuns pe peninsula Iberică din Italia, unde a reușit să promoveze în liga B cu formația Apulia Trani.

Pentru Naționala feminină a Moldovei, Violeta a jucat peste 40 de partide, în care a evoluat ca fundaș.

Palmares:

2013, 2015 – dubla câștigătoare a Cupei Republicii Moldova cu echipa FC Tiraspol-Alga.
2016 – Medalia de argint a campionatului Republicii Kazahstan în componența echipei Astana.
2017–  Medalia de argint a campionatului din Kazahstan și medaliată de bronz la Cupa Republicii Kazahstan în componența echipei ZHFK Okzhetpes.
2018 – Medalia de argint a campionatului și a Cupei Republicii Kazahstan, din nou în componența ZHFK Okzhetpes.
2019 – Deținătoarea Cupei României cu echipa Vasas Femina.
2021 – Medalia de bronz a campionatului din Ucraina în componența echipei Voskhod.

2022 – Medalia de aur a campionatului Italiei, Liga C, în componența echipei Apulia Trani.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Fracțiunile, la consultări cu premierul desemnat. Costiuc: Recomandarea noastră este să nu se grăbească cu învestirea

Miercuri, 29 octombrie, candidatul desemnat la funcția de prim-ministru, Alexandru Munteanu, desfășoară consultări cu fracțiunile parlamentare. Primii la consultări au participat reprezentanții fracțiunii Partidului „Democrația Acasă”. Urmare a consultărilor, liderul partidului, Vasile Costiuc, a declarat că fracțiunea nu va susține „Guvernul Munteanu”. Totodată, el a spus că guvernarea nu trebuie să se grăbească cu învestirea noului guvern, menționând că este nevoie „de o săptămână ca societatea să înțeleagă cine urmează să conducă ministerele”.

Consultările se desfășoară la Parlament. Discuțiile au început la ora 08:00 cu deputații din fracțiunea Partidului „Democrația Acasă”, acestea fiind urmate, la 09:00, de consultările cu deputații din fracțiunea „Partidul Nostru”, iar ulterior, la ora 10:00, cu cei de la „Alternativa”. La ora 11:00 sunt programate consultări cu reprezentanții PCRM, la ora 13:00 cu PSRM și la ora 14:00 cu cei de la PAS.

Vasile Costiuc a declarat că fracțiunea Partidului „Democrația Acasă” a discutat cu Alexandru Munteanu timp de o oră și că au fost abordate subiecte care nu se regăsesc în programul de activitate al „Guvernului Munteanu”.

„Întrebarea noastră a fost directă: dacă se va schimba comportamentul Guvernului și care va fi calitatea investițională? Vom urmări în continuare investiții în infrastructură așa cum am văzut stadioane prin satele Republicii Moldova, acolo unde s-au închis școli, ori se vor direcționa banii către sectorul real al economiei? Aici este vorba de agricultură în primul rând. (…) Nu am primit răspunsuri. Am întrebat și am propus să fie o deschidere și să fie identificate fonduri la Acer să aibă acces fermierii și micii antreprenori. (…) Am încercat să înțelegem de ce în condiții de criză, în condiții în care avem un deficit în balanța comercială și un deficit bugetar enorm, s-a optat pentru 16 miniștri. (…) O întrebare la care nu am primit răspuns. (…) Colegii mei au propus să fie reduse agențiile și alte structuri care au fost create în ultimii ani”, a declarat Costiuc.

Ulterior, el a spus că majoritatea parlamentară nu trebuie să se grăbească cu învestirea noului guvern.

„Ce am înțeles noi din discuția cu domnul candidat desemnat este că avem un cabinet de miniștri desemnat neasumat politic. (…) Recomandarea noastră pentru actuala majoritate parlamentară și către doamna președintă – să nu se grăbească. (…) Să nu se grăbească cu învestirea noului cabinet de miniștri pentru că nu ne atacă extratereștrii. (…) Să permită presei și Guvernului ca timp de o săptămână societatea să înțeleagă cine urmează să conducă ministerele. (…) O săptămână la dispoziție pentru toată societatea, inclusiv fracțiunile parlamentare”, a comunicat politicianul.

La final, Costiuc a spus că fracțiunea Partidului „Democrația Acasă” și-a asumat „poziția de a nu vota acest guvern, pentru că este un guvern neasumat politic”.

***

Pe 28 octombrie, candidatul desemnat la funcția de prim-ministru, Alexandru Munteanu, a prezentat lista tuturor miniștrilor care ar urma să facă parte din viitorul Cabinet. Potrivit acesteia, opt miniștri din Guvernul Recean și-ar putea păstra funcțiile. Munteanu a prezentat și „programul de Activitate al Guvernului „UE, Pace, Dezvoltare””.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: