Facebook/Olympic Moldova

Canoistul Serghei Tarnovschi a câștigat aurul la Campionatele Mondiale din Uzbekistan

Canoistul moldovean Serghei Tarnovschi a devenit campion mondial pe distanța de 500 m. S-a întâmplat pe 25 august, după ce a câștigat medalia de aur Campionatele Mondiala de kaiac-canoe din de la Samarkand (Uzbekistan). 

Serghei Tarnovschi a concurat la proba de canoe simplu pe 500 de metri. El a înregistrat cel mai bun rezultat – 01:47.312, fiind urmat de proaspǎtul campion olimpic, cehul Martin Fuksa (01:48.405) şi românul Cătălin Chirilă (01:48.456).

Astfel, sportivul din Republica Moldova a obținut locul I și a devenit campion mondial.

Precizăm că Serghei Tarnovschi și Martin Fuksa au participat la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, la proba de canoe simplu pe 1 000 m. Martin Fuksa a obținut aurul, devenind astfel campion olimpic, iar Serghei Tarnovschi – bronzul.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Igor Grosu/Facebook

Roaming gratis pentru Moldova, din 2026. Anunțul făcut de Ursula von der Leyen la Chișinău

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunțat că tarifele de roaming între Republica Moldova și statele-membre UE vor fi eliminate, începând cu 1 ianuarie 2026. Anunțul a fost făcut pe 4 iulie în cadrul unei conferințe de presă cu președinta Maia Sandu și președintele Consiliului European, Antonio Costa, după primul summit Moldova-UE.

Noi vom elimina toate costurile de roaming. Din experiența noastră, în Uniunea Europeană, este o modalitate extraordinară de a conecta oamenii și business-urile”, a declarat Ursula von der Leyen.

Liberalizarea va avea loc la 1 ianuarie 2026.

Totodată, oficialii europeni au confirmat că Republica Moldova este pregătită să adere la programul „Roam like at Home”. Începând cu 1 ianuarie 2026, cetățenii moldoveni vor putea utiliza telefonia mobilă și internetul în UE fără taxe suplimentare.

***

Amintim că Summit-ul Republica Moldova – Uniunea Europeană a avut loc la Reședința de Stat din Chișinău.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: