Captură video/NM

Cântece patriotice și depuneri de flori, la Chișinău, în cinstea Rusiei. „Patrioții Moldovei”: Moscova – cel mai bun prieten al Moldovei

Mai mulți simpatizanți și membri ai Partidului „Patrioți Moldovei” au protestat în fața Ambasadei Rusiei la Chișinău. Mulțimea spune că a ieșit în stradă pentru a sărbători, alături de Moscova, independența Rusiei. Manifestanții au cântat și și-au manifestat deschis nostalgia după vremurile sovietice, scandând într-un glas: „Moldova, Rusia, prietenie!”. Între timp, câțiva membri ai Organizației „Stop Russian Aggression” au organizat un contra-protest în fața diplomației Ruse în Moldova. Acțiunile au fost monitorizate de oamenii legii.

„Azi, mai mult decât oricând, este important să ne aducem aminte de prietenia de secole cu Rusia. Noi nu am uitat”, a spus unul dintre manifestanți.

„Țara noastră poate fi prosperă doar atunci când suntem împreună cu țara soră-frate: Rusia. Vrem să celebrăm împreuna cu Federația Rusă această sărbătoare mare – ziua Independentei, Ziua Rusiei. (…) Noi n-am uitat istoria. Mulți an la rând noi am prosperat, am fost o țară prosperă. Din numele tuturor, vrem să asigurăm Rusia că noi, poporul moldovenesc, suntem împreună, vrem să fim împreună și mai departe, vrem să trăim în pace și să fim prieteni”, a spus o altă manifestantă.

„Vreau să spun că poziția care este în Moldova nu este poziția noastră, dar este poziția celor care au uzurpat puterea în stat. Noi mereu am fost și suntem de părerea că Rusia este prietenul nostru cel mai apropiat. Noi, moldovenii știm, ținem minte că Rusia ne este prieten și va fi mereu, dar depinde și de noi, de ce vom face ca relațiile noastre să fie mai apropiate. Azi trebuie să ajutăm Rusia”, a menționat un alt protestatar.

Ulterior, manifestanții au cântat cântece patriotice, au depus flori în fața sediului Ambasadei Rusiei de la Chișinău și au emis o declarație comună, prin care își exprimă sprijinul pentru Rusia, dar și „prietenia” necondiționată dintre cele două țări.

Între timp, o activistă a Stop Russian Aggression, organizație care a militat pentru încetarea războiului în Ucraina, în repetate rânduri, de la Chișinău, a organizat o contra-manifestație în fața diplomației ruse în Moldova. Tânăra, care ținea un placat cu imaginea liderului rus Vladimir Putin, ce îndemna la stoparea agresiunii rusești împotriva Ucrainei, s-a arătat nedumerită de prezența simpatizanților „Patrioții Moldovei” în fața ambasadei.

„Noi am venit aici ca să ne distrugem pașapoartele rusești, dar ne-am ciocnit de un contra-protest, ceea ce e straniu, pentru că ne-am anunțat protestul de multa vreme”, a spus tânăra pentru NM.

Menționăm că Federația Rusă își sărbătorește astăzi, 12 iunie, Ziua Independenței.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Voronin, apel la o revoluție pașnică de alegeri: „Ultima luptă împotriva întunericului”. Reacția PAS

Liderul Partidului Comuniștilor, Vladimir Voronin, a declarat într-un mesaj video adresat cetățenilor că „Moldova s-ar afla în pragul unei catastrofe istorice” și a făcut apel la „îndepărtarea definitivă de la putere a dușmanilor”, referindu-se la actuala guvernare. Totodată, el a îndemnat diaspora să participe la alegeri pentru a realiza o revoluție pașnică și a „reîntoarce puterea patrioților din țară”. Comentând aceste declarații pentru NM, reprezentanții Partidului Acțiune și Solidaritate au menționat că „în timpul mandatului său, Voronin ar fi privatizat bunuri naționale pe bănuți și ar fi crescut o serie de mafioți care au continuat să fure țara”.

În discursul său către cetățeni, în contextul alegerilor parlamentare care urmează, liderul PCRM a declarat că „Republica Moldova, este în pericol”.

Astăzi, la începutul secolului XXI, viitorul nostru comun în propria noastră țară este pus sub mare semn de întrebare. Moldova se află pe pragul unei catastrofe istorice, și nu mă tem să folosesc acest cuvânt. Aceasta este lucrarea unei forțe politice anti-populare, acelei gaști de trădători care, mai întâi prin înșelăciune, au preluat puterea, apoi au uzurpat întregul sistem al autorității de stat. Menită să protejeze statalitatea și să întărească protecția socială a fiecărui cetățean, clică galbenă de vremelnici, diletați, trădători și nepregătiți face exact contrariul: umilește și distruge deliberat suveranitatea noastră, neutralitatea noastră, risipește resturile beneficiilor sociale rămase, împinge în mod intenționat țara și oamenii în datorii, sărăcie, deznădejde. A venit timpul să dăm ripostă acestor nerușinați, impostori, care au decis să întrerupă întreaga istorie de 700 de ani a Moldovei și să împingă poporul moldovenesc în sclavie. A venit timpul să ne unim cu toții, toți oamenii de bunăvoință, patrioții și cetățenii care nu sunt indiferenți, în apărarea singurei și iubitei noastre patrii – Moldova. (…) PCRM declară începutul eliberării Moldovei. (…) Aceasta este ultima noastră și decisivă luptă împotriva forțelor întunericului. (…) Facem apel să îndepărtăm o dată pentru totdeauna de la putere dușmanii, opozanții țării și poporului nostru. Numai prin exprimarea voinței maselor tuturor cetățenilor vom putea salva țara”, a spus Voronin.

El s-a adresat, de asemenea, diasporei, îndemnând-o la „o revoluție pașnică pentru a înlătura actuala guvernare”.

„Tocmai voi, migranții de muncă forțați, pe care aceste autorități i-au alungat din țară, tocmai voi puteți realiza o revoluție pașnică și pozitivă, adică să readuceți puterea patrioților și acelora dintre profesioniști care știu ce să facă cu puterea. (…) Poporul țării așteaptă sprijinul vostru”, a adăugat Voronin.

Purtătoarea de cuvânt a PAS, Adriana Vlas, comentând pentru NM declarația lui Voronin, a afirmat că „în timpul cât era la putere, Voronin ar fi privatizat bunuri naționale pe bănuți, ar fi crescut o serie de mafioți care au furat țara”.

„Când obrazul este prea gros – comunistul Voronin, care în timpul cât era la putere, a privatizat bunuri naționale pe bănuți, a crescut o serie de „mafioți” care au continuat să fure țara și a ucis democrația prin bătăile tinerilor la 7 aprilie 2009, s-a apucat să țină lecții stat de drept și democrație”, a declarat pentru NewsMaker comunicatoarea partidului, Adriana Vlas.

Amintim că pe 29 august, „Blocul Patrioților”, care reunește socialiștii, comuniștii și partidele „Inima Moldovei” și „Viitorul Moldovei”, s-a lansat în campania electorală. Prezentarea a avut loc lângă mănăstirea Căpriana. Liderii blocului – Igor Dodon, Vladimir Voronin, Irina Vlah și Vasile Tarlev – au promis să „salveze țara”, să stabilească un tarif la gaz de cel mult 8 lei pe metru cub și să implementeze proiecte pentru dezvoltarea satelor și orașelor.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: