politia.md

Captură de peste 19 milioane de euro. Un grup infracțional ce fabrica țigări, reținut de oamenii legii

Un grup infracțional condus de cetățeni moldoveni, care fabrica clandestin țigări, a fost reținut de autoritățile din Cehia, se anunță într-un comunicat al poliției Republicii Moldova, astăzi, 10 decembrie. Valoarea capturii constituie peste 19 milioane de euro. 

Potrivit sursei citate, grupul infracțional falsifica activitatea de producere și de contrabandă a țigărilor cu ajutorul unor companii înregistrate în Republica Moldova. Totodată, aceștia foloseau autocamioane înregistrate pe numele acestor companii pentru a desfășura activități infracționale pe teritoriul Uniunii Europene. Ulterior, indivizii au redirecționat producerea clandestină a țigărilor pe teritoriul Republicii Cehe.

De asemenea, grupul infracțional era format și din cetățeni cehi. Aceștia au fost reținuți în timp ce încărcau țigările într-un camion cu numere de înmatriculare moldovenești, care aparținea unuia dintre reținuți.

De asemenea, au fost  efectuate percheziții în mai multe clădiri din Republica Cehă, unde au fost găsite componente pentru producția de țigări și deșeuri provenite din producția de tutun. În timpul percheziției, a fost depistată o linie completă de producție a  țigărilor, un tăietor de tutun, o tocătoare de tutun, componente de țigări și 8 550 000 de țigări L&M și Richmond.

Potrivit sursei citate, persoanele reținute riscă până la zece ani de închisoare. Operațiunea a avut loc grație colaborării Poliției din Republica Moldova cu Serviciul Vamal al Republicii Cehe.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

VIDEO Transnistria: Starea de urgență, prelungită/ Copiii, învățați să lupte?/ Fond pentru cheltuieli sociale

Cu ce probleme se confruntă locuitorii regiunii transnistrene, care nu este controlată de autoritățile oficiale? Ce inițiative sunt promovate la Tiraspol și cum poate Chișinăul influența evenimentele care au loc acolo? NewsMaker prezintă principalele știri din regiune:

  • A șasea finanțare din fondul „Împreună”
    Bani pentru pensii, medicamente și copii orfani Executivul nerecunoscut de la Tiraspol a apelat, pentru a șasea oară, la Fondul „Împreună”. Peste 43,2 milioane de ruble transnistrene vor fi alocate pentru cheltuieli sociale, cum ar fi plata pensiilor, indemnizațiilor și compensațiilor, procurarea medicamentelor și a produselor alimentare pentru instituțiile medicale și sociale, inclusiv internatele. Banii vor fi folosiți și pentru sprijinirea copiilor orfani.
  • Tiraspolul a prelungit din nou starea de urgență în economie
    Starea de urgență în economie a fost prelungită în regiunea transnistreană, până pe 20 august. Decizia a fost aprobată de legislativul nerecunoscut din stânga Nistrului, pe 20 iulie, la inițiativa liderului de facto al regiunii, Vadim Krasnoselski. Potrivit Tiraspolului, extinderea acestei măsuri are loc din cauza „crizei economice grave”, provocate de reducerea volumelor de producție. Așa-numitul Consiliu Suprem local susține că regimul stării de urgență oferă posibilitatea de a reglementa consumul de resurse energetice și de a restricționa exportul acestora. În plus, astfel este asigurat transportul și distribuirea gazelor naturale și, la necesitate, vor putea fi alocate fonduri pentru măsuri menite să protejeze „viața și sănătatea” locuitorilor.
  • De la grădiniță, sub influența propagandei militare
    Militarizarea și îndoctrinarea copiilor din regiunea transnistreană iau amploare, arată un raport de monitorizare al Asociației „Promo-LEX”. Potrivit documentului, copiii sunt implicați încă de la grădiniță în activități cu simboluri militare, mesaje pro-ruse și acțiuni menite să promoveze loialitatea față de Kremlin și Tiraspol. Un exemplu oferit de Asociație este festivalul militar-patriotic organizat în stânga Nistrului pe 8 mai. La eveniment au participat aproape 2.800 de preșcolari și elevi. În raport se mai menționează că „în aprilie și mai, sute de elevi, inclusiv minori cu vârste între 14 și 16 ani, au participat la competițiile militar-sportive «Patriot – 2026» și «Tânărul Patriot al Transnistriei». Activitățile au inclus tir, instrucție militară, demonstrații tactice, expoziții de armament și promovarea așa-numitului «patriotism transnistrean», adaugă Promo-LEX.
  • Alcool de contrabandă, vândut la marginea unui sat din Căușeni
    Cinci tone de alcool etilic, adus din stânga Nistrului și păstrat în butoaie, ar fi fost vândute ilegal la marginea satului Hagimus din raionul Căușeni. Potrivit Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, întreaga cantitate de alcool din cele 21 de butoaie, fiecare cu o capacitate de 250 de litri, a fost ridicată și urmează să fie supusă expertizelor. Totodată, trei mijloace de transport folosite pentru transportarea mărfii, precum și alte bunuri relevante pentru anchetă au fost confiscate. Procurorii PCCOCS și polițiștii continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele cazului, persoanele implicate și traseul alcoolului care ar fi fost adus ilegal în țară.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: