Ion Ceban

Ce s-a realizat în Chișinău în ultimul an? Ion Ceban a prezentat raportul de activitate

Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a prezentat, pe 5 noiembrie, într-o conferință de presă, raportul de activitate pentru 2024, la un an de la preluarea celui de-al doilea mandat. Edilul a comunicat, printre altele, că, în intervalul de timp vizat, au fost instalate terenuri de joacă și sport, au fost deschise centre pentru tineri și au fost investite resurse în revitalizarea parcurilor și zonelor verzi din capitală. 

Ion Ceban a menționat că, printre realizările importante din Chișinău, care au avut loc în ultimul an, se numără modernizarea arterelor de circulație și a trotuarelor, amenajarea curților de blocuri și a căilor de acces, instalarea terenurilor de joacă și sport, precum și amenajarea parcărilor, inclusiv a benzilor dedicate transportului public de pasageri.

De asemenea, primarul a ținut să precizeze că au fost investite surse financiare în modernizarea și completarea cu noi unități a parcurilor de transport public municipal, dar și în revitalizarea parcurilor și zonelor verzi din capitală.

În perioada de referință, municipalitatea a alocat resurse pentru investiții în fondul locativ, educație, sănătate și gestionarea deșeurilor. Totodată, au fost deschise noi centre pentru tineri, dezvoltate programe și servicii sociale unice, pentru a răspunde nevoilor locuitorilor municipiului Chişinău.

Continuăm să muncim și avem viziuni clare pentru dezvoltarea municipiului pentru perioada 2025, 2030 și 2035. La un an de la începutul celui de-al doilea mandat, pot spune că am reușit să implementăm aproape 40% din programul electoral pe care l-am propus împreună cu echipa primăriei. Demonstrăm că avem capacitate și suntem pregătiți pentru un nou an plin de transformări, angajându-ne să dezvoltăm orașul la o scară mai mare”, a spus Ceban.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

„A fost o demisie de onoare”: Igor Grosu, despre plecarea verișoarei Maiei Sandu din funcția de șefă a cabinetului său (VIDEO)

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, consideră că demisia șefei cabinetului său, Tatiana Batin, a fost una de onoare, în contextul controversei privind salarizarea surorii sale, Anastasia Taburceanu, la întreprinderea de stat MoldATSA. Afirmația a fost făcută vineri, 25 iunie, la sediul legislativului.

Potrivit lui Grosu, Tatiana Batin a depus cerere de demisie marți, 24 iunie.

Eu cred că a fost o demisie de onoare legată de incidentul cu sora (Anastasia Taburceanu – n. r.), în incidentul de la MoldATSA. Am lucrat patru ani cu dumneaei, n-am nicio pretenție la prestația dumneaei profesională. (…) Am avut o scurtă discuție și am considerat că este corect, la această etapă, să dau curs acestei cereri”, a declarat Igor Grosu.

Precizăm că Tatiana Batin este sora Anastasiei Taburceanu, care în ultima săptămână s-a aflat în centrul unui scandal privind salarizarea sa la întreprinderea de stat MoldATSA. O investigație RISE Moldova a arătat că aceasta a fost remunerată cu peste un milion de lei în mai puțin de un an de activitate în calitate de purtătoare de cuvânt la MoldATSA. Potrivit investigației, în 2026, remunerația lunară a acesteia a depășit 120 000 de lei, fiind de aproximativ opt ori mai mare decât salariul mediu pe economie (Detalii – AICI). Taburceanu a anunțat, pe 23 iunie, că a demisionat de la MoldATSA și că va restitui sumele încasate ca sporuri și adaosuri la salariu.

Tatiana Batin și Anastasia Taburceanu sunt verișoarele președintei Maia Sandu.

De asemenea, pe 25 iunie, TV8 a publicat o investigație potrivit căreia soțul Tatianei Batin, Constantin Batin, director al întreprinderii de stat „Expo-Business-Chișinău”, a avut relații de afaceri cu un om de afaceri leton aflat sub sancțiuni internaționale, inclus într-o rețea care ar fi furnizat tehnologii avansate armatei Federației Ruse după declanșarea invaziei pe scară largă în Ucraina. Potrivit investigației, cei doi au făcut schimb de companii cu doar câteva săptămâni înainte ca Batin să fie numit la conducerea întreprinderii de stat.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: