YouTube/ședința CEC

CEC a dat „undă verde” pentru cinci grupuri de inițiativă să colecteze semnături pentru candidații pe care îi susțin la prezidențiale

Comisia Electorală Centrală a înregistrat, pe 24 august, cinci grupuri de inițiativă pentru colectarea semnăturilor necesare susținerii candidaților la funcția de Președinte al Republicii Moldova. De asemenea, au fost primite documentele a două grupuri de inițiativă, care urmează să fie examinate pentru înregistrare. 

Cinci grupuri de inițiativă au primit „undă verde” pentru colectarea semnăturilor necesare susținerii candidaților la prezidențiale. Este vorba de:

  • un grup de cetățeni pentru susținerea candidatului Tudor Ulianovschi;
  • Partidul Politic „Partidul Nostru” pentru susținerea candidatului Renato Usatîi;
  • un grup de cetățeni pentru susținerea candidatei Irina Vlah;
  • Partidul Politic „Coaliția pentru Unitate și Bunăstare” pentru susținerea candidatului Igor Munteanu;
  • Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” pentru susținerea candidatei Maia Sandu;

CEC a validat și liderii acestor grupuri, la fel ca și trezorierii responsabili de finanțele campaniei.

Până pe 20 septembrie 2024, grupurile de inițiativă vor colecta semnăturile necesare.

În același timp, la CEC au fost depuse, tot pe 24 august, cererile de înregistrare pentru două alte grupuri care susțin candidaturile lui Valentin Borodachi și Andrei Năstase.

În termen de trei zile, CEC va analiza corectitudinea documentelor și va decide asupra aprobării sau respingerii înregistrării acestor grupuri. Termenul limită pentru depunerea cererilor pentru înregistrarea grupurilor de inițiativă este 31 august 2024.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Câți participanți a adunat opoziția la protestul din fața Parlamentului? Datele poliției

Aproximativ 200 de persoane au participat la protestul împotriva proiectului politicii bugetar-fiscale, desfășurat pe 28 iunie în fața Parlamentului. Informația a fost confirmată pentru NewsMaker de purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului General al Poliției, Diana Fetco.

Protestul a fost anunțat inițial de liderul Partidului „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, care a precizat că acțiunea este apolitică și a îndemnat toți cetățenii să participe. Ulterior, Partidul Socialiștilor, „Partidul Nostru” și-au exprimat sprijinul pentru manifestație, iar Partidul Social Democrat European a făcut apel la membrii și simpatizanții săi să participe.

La protest au fost prezenți și președintele Partidului Dezvoltării și Consolidării Moldovei, Ion Chicu, precum și reprezentanți ai Mișcării Alternative Naționale, formațiune condusă de primarul capitalei, Ion Ceban.

Am venit să spunem guvernării actuale, prin intermediul oamenilor, că această politică bugetar-fiscală ne duce la sărăcie. (…) Faptul că astăzi sunt câteva sute de oameni, nu știu, 500–1.000 de oameni, neaduși, neorganizați cu autobuze, neplătiți, înseamnă că este o nemulțumire în societate și cei care conduc ar trebui să se uite la mesajul oamenilor”, a declarat Vasile Costiuc pentru NewsMaker, în timpul protestului.

Contactată de NM, purtătoarea de cuvânt a IGP, Diana Fetco, a declarat că, potrivit estimărilor poliției, la protest au participat circa 200 de persoane.

Amintim că Ministerul Finanțelor a publicat proiectul politicii bugetar-fiscale pentru 2027, care se află în prezent în consultări publice și este dezbătut intens în societate. Una dintre cele mai discutate modificări vizează uniformizarea cotelor de TVA, prin eliminarea mai multor cote reduse aplicate în prezent. Potrivit Guvernului, măsura va fi implementată etapizat și ar putea afecta produse alimentare, medicamente, comerțul electronic, restaurante și cafenele, hoteluri și pensiuni, autoturismele și resursele energetice (Detalii – AICIAICI și AICI).

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: