cec.md

CEC a început distribuirea celor aproape 3 000 000 de buletine de vot pentru secțiile de votare din țară

Comisia Electorală Centrală (CEC) a început distribuirea celor 2 934 017 de buletine de vot către consiliile electorale de circumscripție electorală.

Securitatea procesului de distribuire a buletinelor de vot este asigurată de către colaboratorii Ministerului Afacerilor Interne (MAI) și ai Serviciului de Informații și Securitate (SIS).

Totodată sunt distribuite și echipamentele de protecție împotriva COVID-19, destinate activității organelor electorale inferioare pentru cel de-al doilea tur al alegerilor prezidențiale din 15 noiembrie 2020.

Alegerile prezidențiale se vor desfășura pe 15 noiembrie. Cei doi candidați care au acces în turul doi sunt Igor Dodon și Maia Sandu.

cec.md
cec.md
cec.md

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

U.S. Embassy Moldova

Agent special al Serviciului de Securitate Diplomatică, noul însărcinat cu afaceri SUA în Moldova

Ambasada Statelor Unite la Chișinău a anunțat, pe 4 august, sosirea în Republica Moldova a noului însărcinat cu afaceri al SUA, Nick Pietrowicz. Potrivit misiunii diplomatice, Pietrowicz este un diplomat de carieră și agent special în cadrul Serviciului de Securitate Diplomatică.

Conform informațiilor furnizate de misiunea diplomatică americană, Petrovich este absolvent al Universității din Pittsburgh și al Facultății de Drept a Universității din Temple. A studiat limbile franceză, portugheză, rusă, sârbo-croată și română.

De-a lungul carierei sale, a activat în Port au Prince, Kabul, N’Djamena, Luanda, Canberra și Sarajevo.

Între 2008 și 2011, Nick Petrovich a lucrat la Ambasada SUA din Chișinău în calitate de ofițer regional de securitate.

Nick Petrovich îl înlocuiește în funcția de însărcinat cu afaceri pe Kevin Covert, care a activat în Republica Moldova timp de aproximativ două săptămâni. Kevin Covert fusese detașat temporar la Chișinău începând cu 14 iulie, din funcția de director pentru Europa de Est în Departamentul de Stat al SUA, unde era responsabil de dosarele Moldovei, Ucrainei și Belarusului.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: