adevărul.ro

CEC este gata să examineze posibilitatea de a extinde programul unor secţii de votare din străinătate, dacă va fi necesar

Dacă în cadrul secțiilor de votare din străinătate se vor forma cozi, Comisia Electorală Centrală va lua în calcul posibilitatea extinderii programului cu două ore. Despre acest lucru a anunțat șeful Comisiei Electorale Centrale (CEC) Dorin Cimil, în cadrul unui interviu pentru TVR Moldova.

În cazul în care în unele secții de votare din străinătate se vor forma cozi la secțiile de votare, CEC este gata să examineze pentru fiecare caz în parte, posibilitatea extinderii programului cu încă 2 ore. Mai mult, Dorin Cimil a precizat că în secțiile de votare vor fi montate scanere pentru citirea actelor de identitate, iar în acest fel, durata procesului de vot va fi mai scurtă.

„În ziua de azi efectuăm actul de primire-predare al acelor scanere de citire a actelor de identitate, care va permite fluidizarea procesului de vot. Am primit 120 de scanere pe care le vom transmite secțiilor de votare din străinătate”, a declarat Cimil.

Totodată, șeful CEC a menționat că reprezentanții instituției vor cere guvernului să permită utilizarea unor fonduri suplimentare, pentru ca, la solicitare, alegătorii să poată primi măști de protecții chiar în secțiile de votare.

„Credem că se va reuși procurarea unui lot suplimentar de măști de protecție, ca să îndestulăm fiecare alegător la necesitate. În jur de 3 mln de măști pentru primul tur. Am reușit să facem niște rezerve de bani din lotul de 20 de mln de lei care a fost acordat din fondul de rezervă al guvernului. Din această rezervă de bani sper că se va reuși procurarea măștilor necesare pentru turul I și sper turul II ”, a precizat Dorin Cimil.

Despre procurarea a 3 mln de măști pentru alegători a anunțat anterior premierul Ion Chicu, în cadrul unei întâlniri cu șeful oficiului Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii în Republica Moldova, Igor Pocanevici.

Amintim că alegerile prezidențiale se vor desfășura pe 1 noiembrie. Alegătorii vor putea alege unul dintre cei 8 candidați înscriși în cursă: Renato Usatîi, Andrei Năstase, Tudor Deliu, Igor Dodon, Maia Sandu, Violeta Ivanov, Octavian Țîcu și Dorin Chirtoacă.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Maia Sandu, după discuția cu Alain Berset: „Moldova este pregătită să contribuie la apărarea democrațiilor”

Promovarea păcii, sprijinirea unei soluții juste pentru Ucraina și consolidarea rezilienței democratice pe continent s-au aflat în centrul discuțiilor dintre președinta Maia Sandu și Secretarul General al Consiliului Europei, Alain Berset, care se află în vizită la Chișinău. Șefa statului a punctat că, după trei scrutine în ultimii doi ani marcate de tentative de interferență străină, Republica Moldova este pregătită să contribuie activ la eforturile europene de apărare a democrațiilor împotriva atacurilor hibride.

Maia Sandu a apreciat sprijinul constant oferit de Consiliul Europei pentru consolidarea capacităților instituționale și pentru avansarea reformelor din domeniul justiției, incluse în Planul de Acțiuni al Consiliului Europei pentru Republica Moldova 2025–2028. Documentul este văzut ca un instrument-cheie pentru întărirea independenței și integrității sistemului judiciar, armonizarea legislației naționale cu standardele europene și creșterea transparenței și accesibilității instituțiilor publice.

Potrivit președintei, aceste reforme – cerute de societate și sprijinite de partenerii europeni – rămân esențiale pentru avansarea procesului de aderare la Uniunea Europeană.Totodată, șefa statului a reafirmat angajamentul ferm al Republicii Moldova de a rămâne un partener european responsabil, dedicat păcii, democrației și statului de drept.

La rândul său, Alain Berset, Secretarul General al Consiliului Europei, a lăudat rezistența Republicii Moldova la dezinformare și influențe externe.

„Puține țări știu mai bine cum să facă față acestor provocări. Avem nevoie de o Europă puternică în timp ce construim #NouPactDemocratic și stabilim criteriile pentru democrațiile europene sănătoase”, a declarat Berset, pe platforma X, după întrevederea cu președinta Maia Sandu.

***
Precizăm că 60 de parlamentari din cele 46 de state membre ale Consiliului Europei au participat la Reuniunea Comitetului Permanent al Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE), găzduită de Parlamentul Republicii Moldova. Evenimentul s-a desfășurat în contextul în care Republica Moldova deține președinția Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei, în perioada 14 noiembrie 2025-15 mai 2026.

Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei este unul dintre cele două organe statutare ale Consiliului Europei, organizație internațională dedicată apărării drepturilor omului, a democrației și a statului de drept. Țara noastră a aderat la Consiliul Europei la 13 iulie 1995, devenind stat membru cu drepturi depline. Republica Moldova a mai deținut Președinția Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei în anul 2003.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: