CEC

CEC mai are nevoie de 22,4 milioane de lei pentru organizarea alegerilor parlamentare anticipate

Comisia Electorală Centrală (CEC) mai are nevoie de 22,4 milioane de lei pentru organizarea alegerilor parlamentare anticipate din 11 iulie 2021. Declarații în acest sens au fost făcute de președintele CEC, Dorin Cimil, astăzi, 29 iunie.

„Așa cum aveam un scrutin neordinar, în bugetul de stat nu au fost alocate resurse financiare necesare prevăzute pentru acoperirea scrutinului respectiv. De aceea, CEC a aprobat devizul estimativ pentru organizarea și desfășurarea alegerilor parlamentare anticipate în sumă de 125 milioane lei. Guvernul a alocat 70 de milioane de lei din fondul de rezervă. Către ziua de azi, am făcut o evaluare a cheltuielilor efectuate, urmare a alocării acestei prime tranșe și a necesităților financiare încă necesare organizării alegerilor. Prin urmare, am identificat ca fiind nevoie de încă 22,4 milioane lei”, a spus Dorin Cimil.

„Guvernul urmează să se întrunească în ședință și să aprobe o hotărâre în acest sens”, a mai spus președintele CEC.

Menționăm că pentru scrutinul din 11 iulie 2021 au fost înregistrați 23 de concurenți electorali.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

rnbo.gov.ua

Republica Moldova, România și Ucraina vor crea o alianță cibernetică regională

Ucraina, România și Republica Moldova vor crea o alianță cibernetică regională. Anunțul a fost făcut de Consiliul Național de Securitate și Apărare al Ucrainei (CNSAU) într-un comunicat din 1 august.

Potrivit CNSAU, pe 30 iulie, la Cernăuți, au avut loc consultări privind crearea unei alianțe cibernetice. Scopul acesteia constă în cooperarea practică pentru combaterea amenințărilor cibernetice și hibride, în special din partea Rusiei.

Alianța va consolida, de asemenea, cooperarea dintre Ucraina, România și Republica Moldova în următoarele domenii:

  • schimbul de informații privind amenințările cibernetice;
  • elaborarea și implementarea comună a unor soluții bazate pe inteligență artificială;
  • formarea de specialiști, inclusiv pentru desfășurarea unor acțiuni comune de apărare cibernetică;
  • creșterea rezilienței infrastructurii critice și protejarea instituțiilor democratice.

Printre principiile directoare ale alianței se numără capacitatea de a răspunde în comun la atacuri cibernetice care reprezintă o amenințare la adresa securității naționale a aliaților, precum și deschiderea, care prevede posibilitatea ca noi membri să se alăture, din rândul țărilor care împărtășesc valori democratice comune și priorități strategice”, a subliniat CNSAU, potrivit RBK.

La rândul său, administrația regională Cernăuți a propus să ofere baza organizatorică pentru dezvoltarea alianței, prin crearea unui centru regional de securitate cibernetică.

Guvernatorul regiunii, Ruslan Zaparaniuk, a subliniat că acest lucru va permite consolidarea securității cibernetice atât la nivel regional, cât și internațional. De asemenea, va contribui la concentrare de expertiză avansată și dezvoltare strategică în domeniu.

Totodată, un reprezentant al Ministerului de Externe al Ucrainei a declarat că este necesară crearea unor noi mecanisme eficiente de cooperare internațională în domeniul securității cibernetice și al dezvoltării diplomației cibernetice.

Formarea alianței cibernetice va constitui un pas important în implementarea înțelegerilor dintre președinții Ucrainei, României și Moldovei, rezultate în urma celui de-al patrulea summit Ucraina – Europa de Sud-Est”, a conchis CNSAU.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: