Andrei Mardari / NewsMaker

Cer noros și ploi slabe. Ce temperaturi se vor înregistra astăzi, în Moldova

Pe teritoriul Republicii Moldova se vor înregistra ploi slabe, iar cerul va fi predominant noros astăzi, 19 octombrie. Potrivit Serviciului Hidrometeorologic de Stat, temperaturile vor ajunge până la +12°C în timpul zilei, iar noapte vor coborî la +3°C.

În nordul țării, valorile termice vor ajunge până la +10°C în timpul zilei. Iar noaptea, temperatura aerului se va răci până la +3°C.

În raioanele de centru și nemijlocit în capitală, mercurul din termometre va indica circa +11°C pe timp de zi. În perioada nocturnă vom avea parte de aproximativ +5°C.

La sud, mercurul din termometre va indica +12°C grade pe timp de zi. Noaptea meteorologii prognozează +5°C.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

imagine simbol

Ministerul Mediului propune reguli noi pentru zonele de scăldat. Cetățenii vor fi informați dacă apa este sigură pentru îmbăiere

Calitatea apei din zonele de scăldat va fi monitorizată după reguli noi, iar cetățenii vor fi informați mai clar dacă apa este sigură pentru îmbăiere. Prevederile se regăsesc într-un proiect de hotărâre elaborat de Ministerul Mediului.

Documentul prevede introducerea unui sistem național de monitorizare a apelor folosite pentru scăldat, după modelul aplicat în Uniunea Europeană. Astfel, apa din râuri, lacuri și alte zone de recreere va fi verificată periodic, iar rezultatele vor fi făcute publice.

Potrivit autorilor proiectului, în prezent Republica Moldova nu are un regulament special care să stabilească modul de evaluare a calității apelor pentru scăldat. Din acest motiv, autoritățile nu dispun de reguli unitare privind clasificarea zonelor de îmbăiere, evaluarea riscurilor pentru sănătate sau informarea populației.

Proiectul prevede clasificarea apelor în patru categorii: „excelentă”, „bună”, „satisfăcătoare” și „nesatisfăcătoare”. În funcție de rezultate, în zonele de scăldat vor fi instalate panouri și simboluri care să informeze oamenii despre calitatea apei și eventualele riscuri.

Totodată, documentul mai prevede stabilirea unor cerințe privind amenajarea zonelor de agrement, inclusiv existența toaletelor publice, a pubelelor, sistemelor de canalizare și a iluminatului.

Datele prezentate în nota informativă arată că, în anul 2024, aproape 84% dintre probele de apă analizate în zonele de recreere au corespuns standardelor care permit scăldatul. Cu toate acestea, specialiștii au identificat și probe contaminate cu microorganisme care pot provoca diverse îmbolnăviri.

În prezent, Republica Moldova are opt zone de îmbăiere de importanță națională și alte 31 de zone de recreere declarate de autoritățile locale. În 2024, doar două dintre zonele naționale au primit autorizație sanitară, în timp ce celelalte au avut afișat indicatorul „Scăldatul interzis”, din cauza calității necorespunzătoare a apei sau a infrastructurii insuficiente.

Ministerul Mediului își propune ca până în 2028 să fie monitorizate cel puțin 90% dintre zonele de recreere identificate, iar până în 2030 majoritatea apelor pentru scăldat să atingă cel puțin nivelul de calitate „satisfăcătoare”. Autoritățile estimează că noile reguli vor reduce riscurile pentru sănătate, vor îmbunătăți starea mediului și vor contribui la dezvoltarea turismului în zonele de agrement.

NU-952-MS-2025 by Ana-Maria

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: