infoprut.ro

CFM pune la dispoziție, gratuit, refugiaților ucraineni o cursă specială de tren din Căușeni spre Iași

Calea Ferată din Moldova (CFM), pentru 6-7 martie, pune la dispoziție gratuit refugiaților ucraineni o cursă specială de tren din Căușeni spre Iași, cu oprire la gara din Chișinău.

Cursa specială va avea următorul grafic: 

cursa tur:

  • ora 20:24 (6 martie) pornirea din Căușeni ➡️ 23:47 (6 martie) ajunge la Chișinău;
  • ora 00:34 (7 martie) pornirea din Chişinău ➡️ ora 06:24 ajunge la Iaşi (Socola).

cursa retur: 

  • ora 08:25 (7 martie) pornirea din Iași (Socola) ➡️ 12:54 (7 martie) ajunge la Chișinău;
  • ora 14:45 (7 martie) pornirea din Chişinău ➡️ ora 17:36 ajunge la Căușeni.

Odată ajunşi la Iaşi, va fi pus la dispoziție transport gratuit:

  • Transferul spre Aeroportul Internațional Iași;
  • Transferul din Gara Socola spre Gara Centrală.

Potrivit autorităților, graficul următoarelor curse de tren speciale vor fi comunicate în dependență de solicitările Centrului Unic de Gestionare a Crizei.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Primele alegeri locale în Călinești și Leova, după amalgamare: CEC a stabilit data scrutinului

Comisia Electorală Centrală (CEC) a stabilit pentru data de 16 noiembrie 2025 organizarea alegerilor locale noi în comuna Călinești (raionul Fălești) și în orașul Leova (raionul Leova). Decizia a fost luată în urma procesului de amalgamare voluntară, prin care au fost comasate mai multe unități administrativ-teritoriale, în vederea consolidării sistemului administrației publice locale.

Astfel, în comuna Călinești, noile alegeri sunt organizate pentru funcția de primar și pentru constituirea unui nou Consiliu comunal. Noua unitate administrativ-teritorială va include localitățile Călinești, Chetriș, Chetrișul Nou și Hîncești. În total, au fost stabilite 13 mandate de consilier comunal.

Pentru orașul Leova, alegerile vizează de asemenea funcția de primar și un nou Consiliu orășenesc, cu 23 de mandate de consilier. Noua unitate va cuprinde orașul Leova și satele Sărata-Răzeși, Sîrma și Tochile-Răducani.

CEC precizează că mandatele actualilor primari și consilieri locali vor înceta la data validării noilor mandate, respectiv la constituirea legală a noilor consilii.

Amintim că, pentru aceeași dată – 16 noiembrie 2025 – CEC a mai stabilit organizarea alegerilor locale noi în alte patru localități: satul Ustia (raionul Glodeni), comuna Natalievca (raionul Fălești), comuna Cremenciug (raionul Soroca) și satul Bașcalia (raionul Basarabeasca).

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: