Moldova 1

Cimitirul „polonez” din Chișinău a fost digitalizat: „Este important pentru persoanele care își caută rădăcinile”

Cimitirul romano-catolic din orașul Chișinău a fost digitalizat. Datele a peste 70 de morminte ale polonezilor și persoanelor de origine poloneză au fost colectate timp de mai bine de un an, iar ulterior stocate pe o platformă. Inițiativa aparține organizației „Liga Femeilor Poloneze din Moldova”, scrie Moldova 1.

Cimitirul romano-catolic din Chișinău a fost întemeiat la începutul secolului XIX. În acest cimitir numit în popor „polonez”, în mare parte erau înhumați cetățeni celebri, patroni ai culturii, reprezentanți ai familiilor nobile, comercianți înstăriți, arhitecți și preoți. Pe teritoriul cimitirului se află două monumente unice ale arhitecturii de la începutul secolului XX, una dintre ele fiind capela neogotică a mormântului familiei Ohanowicz -Demianowicz, construita în anii 1913-1922.

Cu părere de rău capela a rămas abandonată. 10-15 ani în urmă mai erau ușile întregi, însă deseori aici se adunau oameni ai străzii și persoane din diferite secte. Vara și în zilele însorite pot fi observate mici rămășite de sticlă colorată la geamuri. În subsol sunt câteva morminte, se spune că sunt patru cavouri”, a spus Tamara Ababii, președinta Ligii Femeilor Poloneze.

Primele mențiuni scrise despre mormintele catolice au apărut în perioada anilor 1808-1813. În perioada sovietica, teritoriul cimitirului a fost diminuat considerabil, fapt care a dus la dispariția multor morminte. În martie 1977, o parte din cimitir a fost distrusă în urma unui cutremur puternic, iar pentru a nu pierde mormintele rămase, organizația „Liga femeilor poloneze din Moldova” a stocat toată informația în cimitirul virtual.

Am fotografiat mormintele după o listă pe care o aveam. Pe platforma web puteți găsi numele răposatului, după apare poza mormântului. Acest lucru este important pentru persoanele care își caută rădăcinile. Osemintele strămoșilor nu mai pot fi găsite, deoarece au trecut mulți ani, însă este important că pot fi găsite măcar mormintele lor”, a declarat Tamara Ababii.

Începând cu anul 2015, mormintele și pietrele funerare ale polonezilor sunt restabilite de către restauratori din Polonia, în cadrul programului „Protecția patrimoniului cultural în străinătate” al Ministerului Culturii și Patrimoniului Național de la Varșovia.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Donează împreună cu noi

Împreună putem transforma un gest mic într-un zâmbet pe chipul unui copil sau al unui vârstnic aflat în dificultate!

Farmacia Familiei și Dita Hyper Farmacie te invită să fii eroul celor care au nevoie de ajutor!

Între 11 august și 30 septembrie, cumpără orice produs de îngrijire și lasă-l în coșurile speciale din farmacii. Noi îl vom completa cu un produs similar, pentru ca fapta ta bună să se dubleze.

“Donează împreună cu noi”, să înmulțim faptele bune!

Sunt nevăzuți, nu vorbesc despre nevoile lor, dar luptă zilnic pentru existență. Lucruri simple pentru unii, ca un săpun, un șampon sau o cutie de scutece, sunt pentru ei un privilegiu. Vorbim despre copii, vârstnici, persoane cu dizabilități și familii încercate de greutățile vieții.

Lansăm campania „Donează împreună cu noi” și propunem să înmulțim faptele bune. Vă invităm ca împreună, din inimă pentru inimi, să ne mobilizăm și să-i ajutăm pe cei mai triști ca noi. Fiecare gest, oricât de mic, are puterea de a aprinde o flacără de speranță.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: