metalferos

Cine este noul director al S.A. „Metalferos”. Instituția a făcut publice rezultatele concursului

Concursul pentru ocuparea funcției de director al S.A. „Metalferos” a fost câștigat de către Igor Cujba, fost șef al Comisariatului de Poliție Nisporeni. Anunțul a fost făcut public pe site-ul instituției, ieri, 17 decembrie.

Potrivit sursei citate, Cujba a acumulat cel mai mare punctaj.

Igor Cujba a deținut funcția de director executiv în cadrul unor companii din București. Până în 2016, a lucrat în calitate de administrator în cadrul companiei „Mechel Service” din Polonia. Din 1996 până în 2011, Cujba a ocupat mai multe funcții în cadrul organelor interne ale Republicii Moldova.

Amintim că pe 4 decembrie, procurorii anticorupție, de comun cu ofițerii CNA au efectuat 48 de percheziții la S.A. „Metalferos”. În rezultat, 7 persoane au fost reținute pentru 72 de ore. De asemenea, au avut loc percheziții la domiciliile și automobilele mai multor persoane, inclusiv, la ex-directorul general al S.A. „Metalferos”, Alexei Țimbrovski. Potrivit oamenilor legii, în cadrul companiei a fost pusă la punct o schemă infracțională.

Menționăm că „Metalferos” este principalul colector și exportator de metale feroase și neferoase din Republica Moldova.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) România îl acuză pe Ceban de legături cu Kremlinul/ Un nou scandal la TRM/ Ploi puternice în Moldova

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
Subiectele ediției:
— Ucraina are un nou Guvern. De cine este condus?
— România explică interdicția lui Ceban: din cauza legăturilor cu Rusia
— Secetă și caniculă: cum supraviețuiesc oamenii de la sate
— Avocatul Copilului critică politizarea cazului elevei bătute
— Ploi și furtuni: Cod Galben în toată Moldova
— Podul de pe strada Ismail, subiect de dispută între PAS și Primărie
— Postul public de televiziune a rămâs fără conducere?
— Grosu și Recean, primii pe lista PAS pentru parlamentare
— Gruparea „Patron”, condamnată în Franța
— Chișinăul, înconjurat de „Drumul Crucii”
— Blocul „Victorie” condamnă sancțiunile impuse de UE
— Năstase nu exclude că va candida la parlamentare
— Dragalin nu va putea ocupa funcții publice timp de cinci ani
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: