Membrii Partidului Comuniștilor fac declarații în timpul desfășurării celui de-al IX-lea Congres al PCRM, din 7 noiembrie. După 27 de ani, Vladimir Voronin ar putea renunța la funcția de președinte al formațiunii.
Membrii Partidului Comuniștilor fac declarații în timpul desfășurării celui de-al IX-lea Congres al PCRM, din 7 noiembrie. După 27 de ani, Vladimir Voronin ar putea renunța la funcția de președinte al formațiunii.
Simon Leviev, despre care Netflix a realizat documentarul „Escrocul de pe Tinder”, a ieșit din închisoarea din Kutaisi după două luni de detenție, scrie publicația Eho Kavkaza cu referire la avocatul său.
Potrivit avocatului său, Leviev a părăsit închisoarea fără nicio condiție — fără cauțiune, fără obligații procesuale și fără restricții de deplasare.
Leviev a fost reținut pe 15 septembrie 2025 în aeroportul din Batumi la cererea autorităților germane, fiind dat în urmărire prin Interpol. Totuși, potrivit avocatului său, Germania a retras cererea de arest și de extrădare.
***
În vârstă de 35 de ani, israelianul Shimon Hayut, cunoscut sub numele de Simon Leviev, a devenit faimos după ce Netflix a lansat în 2022 documentarul Tinder Swindler. El este suspectat că a înșelat mai multe femei întâlnite pe Tinder, prezentându-se drept moștenitorul unui magnat al diamantelor, și ar fi obținut astfel peste 800.000 de dolari.
Nu este primul episod de acest fel. În 2019, Leviev a fost arestat în Grecia pentru folosirea unor documente false și extrădat în Israel, unde a fost condamnat la 15 luni de închisoare pentru fraudă. A fost eliberat după doar cinci luni, beneficiind de un program special de reducere a pedepselor în perioada pandemiei.