Facebook/Iv Ceban

Circa 30 de autospeciale şi utilaje şi peste 70 de muncitori, mobilizați din cauza ploii. Cele mai afectate străzi din capitală

Î.M. Regia „Exdrupo”, intervine în prezent în toate sectoarele capitalei cu circa 30 de autospeciale şi utilaje şi peste 70 de muncitori, pentru a lichida consecințele apărute ca urmare a ploii torenţiale. Despre acest lucru a anunțat primarul capitalei Ion Ceban.

Potrivit edilului, cele mai mari probleme au apărut pe străzile: şos. Hînceşti, şos. Munceşti, bd. Mircea cel Bătrîn, str. Pandurilor, str. Calea Orheiului/T. Vladimirescu, str. Burebista, str. Meşterul Manole, str. Calea Ieşilor, str. N. Dimo, str. Albişoara (Gagarin-Ismail), str. I. Creangă, str. Cetatea Albă.

Facebook/Iv Ceban

Î.M. Regia „Exdrupo”, intervine în prezent în toate sectoarele capitalei cu circa 30 de autospeciale şi utilaje şi peste 70 de muncitori. Se lucrează la curăţarea grilajelor şi la salubrizarea gurilor de captare a apelor pluviale. Sunt curăţate mecanizat străzile şi rondurile de la intersecţii.

De comun cu echipajele poliţiei capitalei, se intervine la securizarea şi dirijarea circulaţiei rutiere. În prezent circulaţia transportului este sistată pe str. Uzinelor intersecţie cu Negreşteni şi pe str. Meşterul Manole direcţia de la Voluntarilor spre Vadul lui Vodă.

Facebook/Iv Ceban

Pe anumite porţiuni de drumuri, din cauza debitului mare de apă, au fost scoase capacele de la fântânile de vizitare a apelor pluviale de pe carosabil.

Amintim că din cauza precipitațiilor, mai multe rute de troleibuz și-au modificat traseul. 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

NewsMaker

Defecțiuni temporare la plățile cu cardul în mai multe zone ale țării

În Republica Moldova se înregistrează defecțiuni masive la plățile cu cardul. Multe unități comerciale din diferite zone ale capitalei și din țară nu pot accepta plăți cu cardul. Asupra acestui fapt au atras atenția mai mulți corespondenți NM.

De asemenea, sunt semnalate probleme în funcționarea unei aplicații bancare. Nu se știe care este cauza defecțiunii.

Contactați de NewsMaker, reprezentanții băncii au confirmat că există probleme tehnice și au precizat că se lucrează pentru remedierea acestora. Întrebați dacă situația se va rezolva în decursul zilei de astăzi, ni s-a răspuns că „cel mai probabil, da”.

(UPDATE 20:58) Potrivit unei surse NM din sectorul bancar, defecțiunea nu vizează întregul sistem bancar al țării, ci doar una dintre marile bănci.

(UPDATE 20:40) Maib a anunțat, într-un comunicat, despre defecțiuni în funcționarea serviciilor sale. Potrivit reprezentanților băncii, aplicația maibank și rețeaua de POS-terminale sunt indisponibile.

Echipele noastre lucrează la remedierea acestora și vom reveni cu un mesaj imediat cum funcționalitatea lor va fi integral restabilită”, au adăugat aceștia.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: