Middle East Eye

(UPDATE) FOTO Cel puțin 100 de de morți și peste 4 000 de răniți în urma exploziei din Liban

Cel puțin 100 de oameni au murit, iar peste 4 000 au fost răniți în urma exploziei devastatoare care s-a produs marți, 4 august, în Liban. Președintele Michel Aoun a decretat doliu național pentru trei zile. Acesta a precizat că deflagrația a fost provocată de 2 750 de tone de nitrat de amoniu, care fuseseră stocate în depozitul portului din Beirut, scrie BBC.

UPDATE (10.00) Ministerul de Externe de la Chișinău a precizat că, potrivit primelor informații, printre victime nu sunt cetățeni ai Republicii Moldova.

„Este inadmisibil ca o încărcătură de nitrat de amoniu, estimată la 2 750 tone, să fie prezentă de şase ani într-un depozit fără măsuri de precauţie”, a declarat premierul Hassan Diab în faţa Consiliului Suprem de Apărare reunit în şedinţă de urgenţă.

Președintele Michel Aoun a propus ca în Liban să fie declarată stare de urgență pentru două săptămâni. De asemenea, liderul de la Beirut a anunțată că guvernul va aloca $66 mln pentru a înlătura consecințele exploziei.

Salvatorii continuă căutările printre dărâmături ale potențialelor victime, iar numărul morților ar putea crește.

Nitratul de amoniu este un îngrăşământ chimic şi, totodată, o componentă a explozibililor. Deocamdată nu a fost stabilită cauza exactă a exploziei și nici felul cum a fost provocată.

Hassan Ammar / AP / Scanpix / LETA
Anwar Amro / AFP / Scanpix / LETA
Hussein Malla / AP / Scanpix / LETA
Mohamed Azakir / Reuters / Scanpix / LETA

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Maia Sandu/Facebook

Președinția confirmă: Nicușor Dan și Vladimir Zelenski au fost invitați în Republica Moldova de Ziua Independenței

Președintele României, Nicușor Dan, și președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, au fost invitați să facă o vizită în Republica Moldova de Ziua Independenței, care va fi marcată pe 27 august. Informația a fost confirmată de Președinția de la Chișinău într-un comunicat publicat marți, 25 august.

Președinta Maia Sandu i-a invitat pe președintele României, Nicușor Dan, și pe președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, la manifestările dedicate împlinirii a 35 de ani de independență a Republicii Moldova”, a transmis instituția prezidențială.

Amintim că, în urmă cu o zi, surse familiarizate cu subiectul au declarat pentru NewsMaker că Nicușor Dan și Vladimir Zelenski vor efectua o vizită la Chișinău de Ziua Independenței Republicii Moldova.

Totodată, prezența celor doi șefi de stat la Chișinău a fost confirmată și de Administrația Prezidențială de la București. Într-un comentariu pentru HotNews, referitor la motivul absenței președintelui Nicușor Dan de la evenimentele dedicate Zilei Independenței Ucrainei, organizate luni, 24 august, la Kiev, Palatul Cotroceni a precizat că liderii se vor întâlni în capitala Republicii Moldova pe 27 august.

De Ziua Independenței Republicii Moldova, marcată pe 27 august, în capitală vor avea loc mai multe festivități, inclusiv o paradă militară și un concert. Programul oficial al evenimentelor poate fi consultat AICI.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: