Digi24

Circulația după ora 22:00, interzisă în România, iar cazarea la munte va fi redusă

În România a fost prelungită stărea de alertă din cauza pandemiei de coronavirus. Comitetul Național pentru Situații de Urgență (CNSU) din țara vecină a decis ca circulația în afara locuinței să fie interzisă după ora 22:00, iar cazarea în pensiunile și hotelurile de la munte să fie limitată la 70% din capacitate. Măsurile se aplică de duminică, 14 martie, scrie Digi24

Guvernul a aprobat în ședința de guvern prelungirea stării de alertă cu măsurile propuse de CNSU.

„CNSU propune modificarea intervalului orar în care este restricționată deplasarea în afara locuinței. CNSU a propus ca interdicția sa fie valabilă în intervalul orar 22.00-05.00. Totodată, se propune limitarea gradului de ocupare a spațiilor de cazare din cadrul structurilor de primire turistică la cel mult 70% din capacitatea maximă a acestora, pentru spațiile de cazare dispuse în următoarele localități/zone în care se practică schiul sau alte sporturi de iarnă”, se arată într-un comunicat de presă.

Este vorba despre unitățile de cazare din 14 județe: Azuga, Bușteni și Sinaia din județul Prahova; Băile Tușnad, Borsec, Băile Homorod, Harghita-Băi din județul Harghita; Borșa și Cavnic din județul Maramureș; Poiana Brașov, Predeal și Bran din județul Brașov; Sovata din județul Mureș; Vatra Dornei din județul Suceava; Voineasa din județul Vâlcea; Zona Borlova-Muntele Mic, comuna Turnu Ruieni din județul CarașSeverin; Arieșeni din județul Alba; Durău din județul Neamț; Novaci-Rânca din județul Gorj; Păltiniș din județul Sibiu; Stâna de Vale din județul Bihor; Straja din județul Hunedoara.

De asemenea, în aceeași hotărâre a CNSU s-a stabilit ca poliția locală să revină în coordonarea primăriilor, iar jandarmii să se reîntoarcă la paza obiectivelor. Măsurile au fost anunțate încă de marți, de ministrul de Interne.

Toate aceste măsuri urmează să fie aprobate în ședința de guvern.

ANEXA hotărârii CNSU poate fi consultată AICI.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Administraţia de Stat a Drumurilor/foto simbol

1,82 miliarde de lei pentru întreținerea și reparația drumurilor în 2026. Un laborator va verifica lucrările

Pentru anul 2026 a fost alocată suma de 1,82 miliarde de lei pentru întreținerea și reparația drumurilor publice naționale. Pe lângă întreținerea și reparația drumurilor, au fost prevăzuți bani pentru dotarea unui laborator de control al calității lucrărilor. Informațiile au fost comunicate de reprezentanții Guvernului, care au precizat că, pe 25 februarie, a fost aprobat programul de repartizare a mijloacelor Fondului rutier.

Potrivit Guvernului, pentru întreținerea și reparația drumurilor publice naționale, cu o lungime totală de 5993 km, a fost alocată suma de 1,82 miliarde de lei pentru anul 2026.

În acțiunile de întreținere sunt incluse și lucrări de montare a indicatoarelor rutiere, parapetelor, construcția și reparația trotuarelor, construcția locurilor de parcare. Totodată, potrivit Guvernului, circa 285 de km de drumuri regionale vor fi modernizate. La 26 de obiective va avea loc reparația capitală a drumurilor și construcțiilor inginerești.

„Pe lângă mijloacele pentru reparații și întreținere a rețelei de drumuri publice naționale, din fondul rutier va fi finanțată amenajarea și dotarea unui laborator de încercări în cadrul S.A. „Administrația Națională a Drumurilor”, care va realiza controlul materialelor de construcții și calității lucrărilor de reparație a drumurilor. De asemenea, laboratorul va desfășura activități de cercetare, dezvoltare, elaborare a normelor tehnice pentru materiale și tehnologii noi în domeniul rutier”, a comunicat Guvernul. Totodată, a anunțat Guvernul, va fi dezvoltată baza de producție a unităților care efectuează lucrări de întreținere a drumurilor – S.A. „Drumuri”, fiind procurate tehnică și utilaje specializate. 

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: