facebook/Dumitru Alaiba

„Coaliția activează foarte repede”. Cu cine ar putea fi înlocuiți șefii de comisii parlamentare

Mâine, în cadrul ședinței parlamentului, deputații PSRM și PDM ar urma să schimbe componența comisiilor parlamentare și a biroului permanent al parlamentului. Declarația a fost făcută de vicepreședintele legislativului, Alexandru Slusari, în cadrul unui briefing de presă care a avut loc astăzi, 28 noiembrie. Contactat de NM, deputatul a confirmat numele parlamentarilor care ar uma să preia conducerea comisiilor. 

„Mâine probabil va fi ședința parlamentului, iar coaliția PDM-PSRM va reformata componența tuturor comisiilor, componența biroului permanent. Coaliția activează foarte repede. Pe alocuri întrece orice măsură de bun simț. Mâine o să vedem cum opt comisii din 11 o să fie împărțite între Partidul Socialiștilor și Partidul Democrat”, a declarat Alexandru Slusari.

Potrivit deputatului, ar urma să fie schimbați președinții următoarelor comisii:

Comisia juridică, numiri și imunități – Vasile Bolea, PSRM (în locul lui Sergiu Litvinenco, PAS)

Comisia economie, buget și finanțe – Vladimir Golovatiuc, PSRM (în locul lui Igor Munteanu, PPDA)

Comisia securitate națională, apărare și ordine publică – Alexandru Jizdan, PDM (în locul lui Chiril Moțpan, PPDA)

Comisia politică externă și integrare europeană – Violeta Ivanov, PDM (în locul lui Iurie Reniță, PPDA)

Comisia mediu și dezvoltare regională – Vadim Fotescu, PP Șor (în locul Violetei Ivanov, PDM)

Comisia de control al finanțelor publice – Igor Munteanu, PPDA (în locul Vladimir Golovatiuc, PSRM).

Potrivit lui Slusari, ar urma să rămână aceeași președinți ai următoarelor comisii:

Comisia drepturile omului și relații interetnice – Doina Gherman, PAS

Comisia administrație publică – Vasile Bîtca, PDM

Comisia cultură, educație, cercetare, tineret, sport și mass-media – Adrian Lebedinschi, PSRM

Comisia agricultură și industrie alimentară – Radu Mudreac, PSRM

Comisia protecţie socială, sănătate şi familie – Elena Bacalu, PDM

Alexandru Slusari a mai spus că inițiativa ar urma să fie discutat la ședința biroului permanent de astăzi, 28 noiembrie, și să fie inclusă în ordinea de zi a ședinței de vineri.

Totodată, deputatul blocului ACUM, Dumitru Alaiba, a anunțat pe pagina sa de facebook că renunță la funcția de vicepreședinte al Comisiei economie, buget și finanțe și va rămâne doar membru al acesteia.

„Dacă PD și PSRM și-au luat guvernarea, atunci să și-o asume pe deplin, cu toate consecințele. Funcțiile nu sunt o recompensă, sunt un instrument de a face ceva. Nu văd sens să am funcție decorativă”, și-a explicat decizia Dumitru Alaiba.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

фото из открытый источников

Fenomen ceresc spectaculos, la sfârșitul săptămânii: сând va putea fi văzută în R. Moldova „luna sângerie”

Pe 7 septembrie 2025, va avea loc o eclipsă totală de lună, un fenomen ceresc spectaculos care va fi vizibil și în Republica Moldova. Satelitul natural al pământului va fi complet acoperit de umbra pământului, transformându-se într-o sferă cu nuanțe de roșu și portocaliu. Acest eveniment este cunoscut și sub denumirea de „lună sângerie”.

Eclipsa totală de lună va putea fi observată de locuitorii din aproape toate colțurile lumii. Fenomenul va fi cel mai vizibil în Asia, Australia și în estul Africii.

Potrivit site-ului timeanddate, în Republica Moldova, eclipsa totală de lună va putea fi observată între orele 20:30 și 23:55. Faza maximă a eclipsei va avea loc la 21:11.

Cum se formează o eclipsă de lună

Mecanismul eclipselor de lună se explică prin faptul ca pământul, fiind un corp opac luminat de soare, proiectează în urma sa un con de umbră, precum și unul de penumbră. Luna, la rândul sau, neavând lumină proprie, de fiecare dată când pătrunde în umbra Pământului nu mai este luminată.

După modul cum luna intersectează, parțial sau total, fie conul de umbră, fie doar cel de penumbră, va avea loc o eclipsă de lună, parțială sau totală, prin umbra sau prin penumbra. Pentru ca un astfel de fenomen să aibă loc este necesar ca cele 3 corpuri cerești, soarele, pământul și luna, să se afle aproximativ pe aceeași direcție.

Fenomenul de „lună sângerie”

În timpul unei eclipse de lună, aceasta apare roșie sau portocalie deoarece orice lumină solară care nu este blocată de pământ este filtrată printr-un strat gros al atmosferei terestre înainte de a ajunge pe suprafața lunii. Termenul de „lună sângerie” este folosit și pentru a descrie, în mod popular, o eclipsă totală de lună, datorită nuanței roșiatice pe care o capătă satelitul natural al pământului.

Culoarea roșiatică poate fi rezultatul unui fenomen optic numit și „dispersie Rayleigh” (împrăștierea), care permite razelor roșii ale soarelui să treacă prin atmosfera terestră și să ajungă la lună, notează Digi24.

Într-o eclipsă totală, întreaga lună intră în cea mai întunecată parte a umbrei pământului, moment în care luna capătă o culoare roșiatică (roșu-portocaliu), nuanță care nu poate fi observată deobicei.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: