chicu, guvern
Максим Андреев, NewsMaker

Companiile private de pază revin la instituțiile de stat. Chicu a anulat inițiativa predecesoarei sale

Companiile private de pază vor putea presta servicii de pază la obiectivele de importanță strategică a statului. Cabinetul de miniștri a aprobat o hotărâre privind retragerea din parlament a proiectului de lege elaborat de guvernul Maia Sandu, prin care era interzis acest lucru, din 1 ianuarie 2020. Hotărârea a fost aprobată în cadrul ședinței de astăzi, 17 decembrie.

Retragerea proiectului de lege este motivată prin faptul că ar exista „obiecţii formulate de mediul privat asupra cărora nu s-a ajuns la un consens”, se arată în document.

„Considerăm că acest proiect nu coincide cu politicile promovate de guvernul actual, de liberalizare a activităților economice”, a declarat premierul Ion Chicu.

Amintim că la 25 septembrie, guvernul Sandu a aprobat și trimis în parlament un proiect de lege care stabilește că din 1 ianuarie 2020 companiile private de pază nu vor mai putea presta servicii de pază la obiectivele de importanță strategică a statului, așa cum s-a întâmplat în ultimii 4 ani.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Salarii de până la 3000 de euro pe lună: 10 oferte de muncă profitabile în Moldova

Toamna e cel mai bun sezon pentru căutarea unui loc de muncă. Activitatea economică crește, companiile își completează activ echipele și ofertele de muncă devin mai variate. Iar ca să nu o ratați pe cea potrivită, site-ul Rabota.md a pregătit pentru voi o selecție de anunțuri actuale din septembrie.

Oficiul de legătură NATO în Moldova organizează un concurs pentru două funcții. Prima — DCB Project Officer cu un salariu de 3,3 mii de euro până la impozitare, a doua — DCB Programme Assistant cu un salariu de 2 mii de euro până la impozitare. Atrageți atenția: contractul va fi încheiat pe o perioadă de 3 ani. CV-urile trebuie expediate până pe 24 septembrie inclusiv.

Specialiștii în vânzări sunt extrem de solicitați. Astfel, compania ACE promite unui manager de vânzări un câștig de la 1 până la 3 mii de euro, programul de lucru fiind flexibil. Compania Favorit-Tur caută un agent cu experiență în vânzarea pachetelor turistice, câștigul minim va constitui 22 de mii de lei pe lună. În sezonul scăzut, adică din septembrie până în aprilie, programul de lucru este redus: șase ore pe zi plus pauza de prânz. Și Dyninno recrutează un agent de turism, acolo promit un câștig mediu de circa 1,5–2,5 mii de dolari.

Între timp, tipografia Neosan caută un director executiv și este dispusă să îi ofere de la 25 până la 35 de mii de lei lunar. Un Product Owner în compania Brilic Media poate conta pe 2–3 mii de euro și tichete de masă. În plus, veți putea lucra în format hibrid. Compania Art People caută un director de marketing, câștigul va fi compus dintr-o parte fixă de 30 de mii de lei și dintr-un bonus pentru îndeplinirea KPI. De un specialist în marketing are nevoie și compania Casa Mare, care propune un venit de până la 25 de mii de lei și un program flexibil.

Într-un final, compania Conditionere.md caută cel mai bun contabil-șef, așa cum a scris chiar în anunț. Candidatul selectat poate opta pentru un salariu de până la 40 de mii de lei.
Informația despre lucru în Chișinău este actuală la momentul scrierii materialului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: