NewsMaker

Comratul a agreat data noilor alegeri pentru Adunarea Populară. Când ar putea avea loc scrutinul

Alegerile pentru Adunarea Populară a Găgăuziei (APG) au fost stabilite pentru data de 21 iunie 2026. Decizia a fost aprobată de deputații de la Comrat în ședința din 17 martie, în pofida disputelor juridice care continuă între Comrat și Chișinău privind modul de organizare a scrutinului.

În aceeași ședință, Adunarea Populară a aprobat și componența parțială a organului electoral al autonomiei, care trebuie să fie format din nouă membri: câte trei desemnați de Adunarea Populară, de Comitetul Executiv și de instanțele de judecată.

Deocamdată, au fost confirmați doar reprezentanții Adunării Populare și ai Comitetului Executiv. Din partea Executivului au fost delegați Fiodor Dobrov, Piotr Zlatov și Victor Bulgar. Instanțele de judecată nu și-au prezentat încă reprezentanții, a declarat președintele interimar al Adunării Populare, Nicolae Ormanji. Potrivit acestuia, persoanele propuse sunt în proces de verificare de către Serviciul de Informații și Securitate.

Aleșii locali de la Comrat nu au ajuns, însă, la un acord privind denumirea organului electoral central al Găgăuziei. Hotărârea nu a fost adoptată, după ce majoritatea deputaților prezenți s-au abținut de la vot.

Reamintim, criza din jurul alegerilor durează de mai bine de un an. Mandatul actualei Adunări Populare a expirat, însă un nou scrutin nu a putut fi organizat. Inițial, alegerile urmau să aibă loc pe 16 noiembrie 2025, însă ulterior au fost reprogramate pentru 22 martie 2026. Totuși, instanța a anulat decizia privind completarea componenței organului electoral, ceea ce a făcut imposibilă desfășurarea scrutinului.

Blocajul este alimentat și de neconcordanțele dintre legislația autonomiei și normele electorale naționale. În timp ce legislația găgăuză folosește noțiunea de „Comisie Electorală Centrală”, noul Cod electoral al Republicii Moldova operează cu termenul de „Consiliu Electoral Central”. Din cauza acestei diferențe, instanțele au declarat ilegale mai multe decizii ale Adunării Populare, iar organul electoral a rămas incomplet.

Chișinăul insistă asupra armonizării legislației și susține că regulile de organizare a alegerilor din autonomie trebuie aliniate cadrului național. Comratul, în schimb, insistă că autonomia trebuie să își păstreze dreptul de a-și constitui independent propriul organ electoral și de a organiza alegeri în baza legii privind statutul său special.

Tensiunile au crescut după ce Ministerul Justiției a sesizat Curtea Constituțională și i-a cerut să verifice constituționalitatea prevederilor din Legea privind statutul juridic special al Găgăuziei care stabilesc că Adunarea Populară aprobă componența organului electoral al autonomiei. Bașcana Găgăuziei, condamnată pentru finanțarea ilegală a fostului partid Șor, a transmis, pe 16 martie, un mesaj din închisoare, în care îndeamnă Comitetul Executiv să apere autonomia găgăuză. Precizăm, subiectul va fi discutat astăzi, 17 martie, la Casa de Cultură de la Comrat. APG a convocat o ședință extraordinară pentru a-și expune punctul de vedere.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Vartic a depus plângere la Poliție după valul de acuzații: „Nimeni nu are dreptul să transforme o tragedie personală într-o campanie de denigrare”

Fostul vicepreședinte al raionului Hîncești, Dumitru Vartic, a depus pe 17 martie o plângere la Inspectoratul de Poliție Hîncești privind răspândirea masivă a unor informații false și defăimătoare la adresa sa, susținând că în ultimele zile au fost lansate „acuzații extrem de grave, prezentate ca fapte certe, fără nicio dovadă”.

„Nimeni nu are dreptul să transforme o tragedie personală într-o campanie de acuzații nefondate și să prezinte presupuneri drept adevăr. Am decis să apelez la lege pentru a opri această situație și pentru ca persoanele care au contribuit la răspândirea acestor informații să răspundă conform legii”, a declarat Vartic.

Acesta a mai menționat că din informații preliminare, inclusiv din surse apropiate poliției, nu a fost identificată o persoană reală cu numele Minodora Calistru-Prisacu, ridicând suspiciuni că ar fi vorba despre un cont fals, parte dintr-o activitate coordonată de utilizare a conturilor false și boților în rețelele sociale.

Tot pe 17 martie, Vartic a depus o a doua plângere la Procuratura municipiului Chișinău împotriva conducerii și personalului medical al Spitalului Raional Hîncești și al Spitalului Clinic de Psihiatrie Codru, acuzați de neglijență în acordarea asistenței medicale soției sale, Ludmila Vartic, după o tentativă de suicid din noiembrie 2025.

În plângerea depusă la Procuratură, Vartic susține că soția sa a fost internată la Spitalul Raional Hîncești în perioada 5-7 noiembrie 2025, externată prematur, fără diagnostic psihiatric clar, fără plan de tratament și fără monitorizare adecvată. La Spitalul Clinic de Psihiatrie Codru, deși specialiștii au constatat „semne de depresie profundă”, nu au fost inițiate măsuri adecvate.

„Medicul de la Codru nu a acordat servicii medicale, a tăinuit gravitatea stării și nu a inițiat măsuri adecvate, ceea ce a agravat boala și a contribuit la tragedia din 3 martie 2026″, se menționează în plângere.

Vartic cere procuraturii să inițieze urmărire penală, să efectueze expertize medico-legale complexe și să stabilească dacă există o legătură cauzală între deficiențele medicale și decesul soției sale. Reprezentanții instituțiilor medicale vizate nu au comentat până la această oră acuzațiile.

***

Amintim că Ludmila Vartic, fostă educatoare la grădinița „Andrieș” din Hîncești și mamă a două fetițe, a decedat pe 3 martie după ce ar fi căzut de la etajul 11 al unui bloc din capitală. Mai multe ONG-uri și activiști au calificat cazul drept femicid, susținând că soțul acesteia ar fi exercitat ani de abuzuri asupra ei. Vartic are statut de bănuit în dosarul de violență în familie soldată cu determinare la suicid, a respins public acuzațiile și a declarat că va coopera cu autoritățile.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: