Андрей Мардарь / NewsMaker

Comuniștii refuză invitația Maiei Sandu: nu vor participa la consultările despre viitorul premier

Partidul Comuniștilor, condus de Vladimir Voronin, a anunțat că nu va participa la consultările convocate de președinta Maia Sandu privind desemnarea candidatului la funcția de prim-ministru. Formațiunea, care și-a constituit o fracțiune separată în Parlament, formată din opt deputați, deși a acces în Legislativ pe lista Blocului „Patriotic”, susține că șefa statului ar fi „denaturat” scopul consultărilor prevăzute de lege.

Comuniștii anunță, într-un comunicat emisă cu doar câteva ore înainte de ora rezervată pentru consultările cu fracțiunea din care fac parte, că au decis să ignore invitația șefei statului întrucât numele candidatului la funcția de premier a fost anunțat și mediatizat deja pe larg, înainte de consultări. „Prin urmare, decizia ar fi fost deja luată, iar viitoarele consultări devin doar o formalitate inutilă”, susține PCRM.

Formațiunea critică și „forma invitației”, precum și condițiile stabilite pentru întâlnire, care la care le califică drept „o batjocură la adresa aleșilor poporului”. Mai exact, comuniștii sunt nemulțumiți că invitația nu a fost semnată de șefa statului, iar discuțiile nu au loc la Parlament, dar la Președinție.

„O aroganță și lipsă de respect față de procedurile instituționale”, spune PCRM.

Precizăm că președinta Maia Sandu a început astăzi, 23 octombrie, rundele de consultări cu fracțiunile parlamentare de opoziție privind desemnarea candidatului la funcția de prim-ministru. Până la această oră, la consultări s-au prezentat reprezentanții Democrația Acasă, Partidul Nostru și Alternativa. Discuțiile cu comuniștii sunt planificate la ora 16:00, iar cele cu socialiștii – la 17:00. Consultările cu PAS, partid care deține majoritatea și care l-a anunțat deja pe Alexandru Munteanu candidat la funcția de premier, vor avea loc vineri, la ora 10:00.

Ce propune opoziția și cum comentează întâlnirile — urmăriți în timp real, pe NewsMaker.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

Chișinăul răspunde la acuzațiile Tiraspolului privind interferența în „alegerile” pentru noul lider de facto al Transnistriei

Așa-zisele scrutine electorale organizate în regiunea transnistreană, care nu se află sub controlul autorităților constituționale ale Republicii Moldova, încalcă suveranitatea și integritatea teritorială a țării, Constituția și legislația națională. Declarația a fost făcută de Biroul politici de reintegrare într-un comentariu pentru NewsMaker, după ce Tiraspolul a acuzat Chișinăul că ar plănui să interfereze în „alegerile” noului lider de facto al regiunii, programate pentru luna decembrie.

Pretinsele exerciții electorale desfășurate periodic în regiunea transnistreană sfidează în mod constant suveranitatea și integritatea teritorială a Republicii Moldova, prevederile constituționale și legislația națională în vigoare. Democratizarea și demilitarizarea regiunii transnistrene – autoizolată, militarizată și menținută într-o cenzură informațională dură de factori de propagandă special instruiți – reprezintă elemente esențiale pentru avansarea în procesul de reglementare finală a conflictului, respectând caracterul teritorial integru al țării, în frontierele recunoscute de comunitatea internațională”, a declarat Biroul politici de reintegrare.

Instituția a mai menționat că autoritățile constituționale vor continua să promoveze politici „ferme” și „eficiente” de reintegrare a țării.

Afirmațiile Biroului vin după ce, într-un interviu pentru presa rusă, așa-zisul „ministru al securității” din regiunea transnistreană, Valerii Ghebos, a acuzat Chișinăul că ar intenționa să intervină în „alegerile” pentru funcția de lider de facto al regiunii. El susține că Serviciul de Informații și Securitate (SIS) ar urma să facă presiuni asupra funcționarilor electorali din stânga Nistrului, inclusiv să-i „amenințe” cu retragerea cetățeniei Republicii Moldova.

În reacție, SIS a catalogat afirmațiile drept speculații și a menționat că acestea „nu merită comentarii suplimentare”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: