Parlamentul Republicii Moldova

Comuniștii vor moratoriu asupra sancționării antreprenorilor independenți pentru lipsa aparatului de casă. Proiect de lege

Partidul Comuniștilor din Republica Moldova (PCRM) propune instituirea unui moratoriu temporar asupra efectuării controalelor și aplicării sancțiunilor contravenționale față de persoanele fizice înregistrate ca desfășurând activitate independentă pentru lipsa aparatului de casă și neemiterea bonurilor fiscale. Un proiect de lege în acest sens, elaborat de deputata PCRM Diana Caraman, a fost înregistrat în Parlament.

Proiectul de lege propune ca moratoriul să se aplice exclusiv în raport cu persoanele fizice care:

  • desfașoară activitate independentă în condițiile art. 5 pct. 361 din Codul Fiscal al Republicii Moldova;
  • utilizează echipamente de casă și de control conectate la sistemul informațional automatizat „Monitorizarea electronică a vânzărilor”.

Acesta nu se aplică în cazurile în care se constată săvârșirea unor „acțiuni frauduloase intenționate, de natură penală”.

Moratoriul este valabil pană la data intrării în vigoare a Legii pentru modificarea unor acte normative (Legea nr. 133/2011 privind protecția datelor cu caracter personal și Codul Fiscal al Republicii Moldova), sau până la punerea în aplicare a mecanismului de codificare a informației de identificare în documentele fiscale, în funcție de care eveniment survine mai întâi”, se arată în proiect.

Documentul mai propune ca, pe durata moratoriului, organele fiscale sau alte autorități publice să nu inițieze și efectueze controale privind neemiterea bonului fiscal în formă care ar include IDNP sau alte date personale ale titularului activității, precum și lipsa echipamentelor de casă și control.

Totodată, inițiativa legislativă propune ca, în perioada valabilității moratoriului, să nu fie aplicate sancțiuni privind aceste aspecte.

Aplicarea imediată a sancțiunilor pentru lipsa aparatelor fiscale, în contextul expunerii publice a datelor personale, constituie о ingerință disproporționata în dreptul la viața privată. Până la instituirea mecanismului de codificare a acestor date, statul are obligația pozitivă de a suspenda măsurile coercitive pentru a preveni încălcări ulterioare ale drepturilor fundamentale ale cetățenilor”, se argumentează în document.

Download by Ana-Maria

Pentru a fi adoptat, proiectul de lege trebuie să fie votat de cel puțin 51 de deputați. Fracțiunea comuniștilor are în actuala legislatură doar 8 parlamentari.

Amintim că, în 2025, Parlamentul a adoptat un proiect de lege care stabilește un nou cadru legal pentru desfășurarea activității economice de către persoanele fizice – antreprenorii independenți. Legea prevede că persoanele fizice vor putea activa legal în baza unei proceduri de înregistrare simplificate, fără a crea o firmă.

Acest regim va permite desfășurarea unor activități precum consultanță, IT, design, traduceri, educație, îngrijire sau lucrări tehnice și creative. Regimul de antreprenoriat independent va fi aplicat doar pentru o listă limitată de activități, care va putea fi extinsă treptat, în funcție de rezultate.

Legea propune instituirea unui regim de impozitare care prevede aplicarea unui impozit unic de 15% asupra veniturilor, valabil pentru vânzări anuale de până la 1,2 milioane de lei, care include impozitul pe venit și plățile la CNAS/CNAM.

Legea va intra în vigoare la 1 ianuarie 2026.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Marina Tauber și Diana Șoșoacă, apariție comună la forumul economic de la Sankt Petersburg: „Nu putem lipsi”

Fosta vicepreședintă a ex-partidului „Șor”, Marina Tauber, condamnată la 7 ani și jumătate de închisoare și dată în căutare internațională, a fost surprinsă alături de eurodeputata română Diana Șoșoacă la Forumul Economic Internațional de la Sankt Petersburg, în cadrul aceluiași panel de dezbateri dedicat inteligenței artificiale și războiului informațional. Cele două politiciene au venit cu mesaje comune în care au criticat acțiunile guvernărilor de la Chișinău și București, și au descris importanța participării la eveniment prin apărarea „intereselor naționale”.

Diana Șoșoacă a participat la forum la invitația Administrației Prezidențiale a Federației Ruse, declarând că România are nevoie de „diplomați ai păcii, nu ai confruntării” și că prezența sa la Sankt Petersburg reprezintă „o mână întinsă în favoarea păcii și a dialogului”, după tensiunile generate de incidentul cu drona rusească căzută peste un bloc din Galați.

„Am venit aici pentru că România trebuie să fie prezentă acolo unde se discută viitorul lumii. Nu putem lipsi de la masa marilor dezbateri internaționale și apoi să pretindem că ne apărăm interesele naționale. În timp ce actuala putere de la București a ales calea deteriorării relațiilor diplomatice cu Federația Rusă, eu am ales să vin aici pentru a menține deschis un canal de comunicare”, a declarat Șoșoacă.

Marina Tauber, la rândul ei, a declarat că a participat la dezbaterea despre inteligența artificială și a venit cu inițiativa creării unei „Alianțe Tehnologice Eurasiatice”, acuzând că în Republica Moldova s-ar fi blocat și limitat vizibilitatea politicienilor din opoziție prin intermediul algoritmilor platformelor digitale.

„Inteligența artificială este capabilă nu doar să ajute oamenii și să deschidă noi oportunități, ci și să devină un instrument de manipulare, de creare a materialelor deepfake, de răspândire a informațiilor false și de cenzură ascunsă prin intermediul algoritmilor opaci ai platformelor digitale. Din păcate, în Republica Moldova ne-am confruntat deja cu aceste fenomene în practică”, a declarat Tauber.

Amintim că la același forum au participat și fostul președinte Igor Dodon, fostul prim-ministru Vasile Tarlev, ambasadorul agreat al Rusiei în Moldova, Oleg Ozerov, și lidera partidului „Moldova Mare”, Victoria Furtună. Dodon a cerut la forum renunțarea la sancțiunile antirusești, reluarea negocierilor cu Gazprom și deschiderea curselor aeriene directe cu Moscova, propuneri calificate drept „regretabile” de Guvernul de la Chișinău.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: