canal3.md

Concerte de muzică jazz la Teatrul de Vară. Vor avea loc în fiecare zi de miercuri

În fiecare zi de miercuri, la Teatrul de Vară din capitală se vor desfășura concerte de muzică jazz, informează Primăria Chișinău. Evenimentele vor fi organizate la jumătate din capacitatea de locuri pentru spectatori.

Primul concert va avea loc astăzi, 12 mai, începând cu ora 18:00. Costul biletelor este de 50 de lei și pot fi procurate la casele Teatrului de Vară. În ziua concertului, pensionarii, studenții și elevii vor putea achita bilete la jumătate de preț (la intrare).

Inițiativa aparține municipalității și comunității muzicienilor de jazz și are ca scop dezvoltarea comunitară a orașului Chișinău.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

Etnicii ucraineni din Moldova vor putea obține mai ușor cetățenia ucraineană. Șefa guvernului de la Kiev: „Un pas firesc”

Ucrainenii din Republica Moldova vor putea obține mai ușor cetățenia ucraineană. Asta după ce Guvernul de la Kiev a inclus Republica Moldova în lista statelor ai căror cetățeni eligibili pot beneficia de procedura simplificată. Anunțul a fost făcut de prim-ministra Ucrainei, Iulia Svîrîdenko, și confirmat ulterior de ministrul ucrainean de Externe, Andrei Sibiha. Șeful diplomației ucrainene a calificat decizia drept „un pas strategic” în relația cu Moldova.

Potrivit Iuliei Svîrîdenko, decizia a fost discutată cu prim-ministrul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, în marja Conferinței pentru Reconstrucția Ucrainei. Șefa Guvernului ucrainean a declarat că măsura este „un pas firesc”.

„Ne leagă o frontieră comună, același parcurs spre Uniunea Europeană și sprijinul reciproc în condițiile agresiunii ruse. În Republica Moldova trăiește o numeroasă comunitate ucraineană, iar noi ne dorim ca oamenii să aibă un acces mai simplu la cetățenia ucraineană. Următoarea noastră sarcină este să facem această procedură cât mai comodă”, a declarat prim-ministra Ucrainei.

La rândul său, ministrul ucrainean de Externe, Andrei Sibiha, a declarat că includerea Republicii Moldova în listă reprezintă „nu doar o extindere formală a geografiei”, ci „un pas logic” în relația cu o țară vecină care sprijină Ucraina încă din primele zile ale invaziei ruse la scară largă.

„În Republica Moldova trăiește o comunitate ucraineană numeroasă și activă. Suntem sincer interesați ca etnicii ucraineni din afara țării să aibă cât mai multe condiții și oportunități pentru a-și păstra legătura cu patria. În plus, decizia Ucrainei reprezintă un răspuns logic, bine gândit și oportun la încercările statului agresor de a destabiliza Republica Moldova, stat prieten, prin manipularea subiectului cetățeniei pentru locuitorii regiunii transnistrene”, a mai declarat Sibiha.

Cum este în prezent și ce se va schimba

În prezent, pentru obținerea cetățeniei este necesară susținerea examenelor la limba ucraineană, Constituția și istoria Ucrainei. Acum, acestea pot fi susținute doar pe teritoriul Ucrainei.

Autoritățile de la Kiev au anunțat că lucrează la posibilitatea organizării examenelor în format la distanță și la finalizarea procedurilor prin intermediul misiunilor diplomatice, astfel încât solicitanții să poată obține pașaportul ucrainean fără a fi nevoiți să se deplaseze în Ucraina.

Conform legislației ucrainene, procedura simplificată nu se aplică tuturor cetățenilor Republicii Moldova, ci persoanelor care îndeplinesc condițiile prevăzute de lege. Solicitantul trebuie să fie cetățean al unui stat inclus în lista aprobată de Guvernul Ucrainei și să facă parte din categoria persoanelor eligibile, în special etnici ucraineni sau membri ai diasporei ucrainene. Legea permite, de asemenea, dobândirea cetățeniei fără renunțarea la cetățenia deținută anterior.

Amintim că, după începutul războiului la scară largă, Republica Moldova a primit un număr mare de refugiați ucraineni. Potrivit datelor din februarie 2026, în țara noastră locuiesc peste 130.000 de ucraineni, dintre care aproximativ 20.000 sunt copii.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: