Moldovagaz

Întreprinderile afiliate SA „Moldovagaz”vor fi reorganizate. Conducerea întreprinderii a anunțat prioritățile pentru 2020

Președintele Consiliului de Activitate al SA „Moldovagaz”, Vadim Ceban, a convocat și prezidat ședința de lucru lărgită în care au fost audiate planurile de activitate ale secțiilor și direcțiilor SA „Moldovagaz” pentru anul 2020. Întrunirea a avut loc ieri, 9 ianuarie 2020, se arată într-un comunicat al instituției. 

Astfel, Vadim Ceban a menționat că reorganizarea tuturor întreprinderilor afiliate SA „Moldovagaz” este prioritară pentru 2020, prin crearea unei singure întreprindere de distribuție, reorganizarea întreprinderilor de transport gaze și a furnizorului, SA «Moldovagaz”.

Separarea operatorilor sistemelor de transport este o altă prioritate a anului 2020 impusă de legislația în vigoare. Legea cu privire la gazele naturale prevede expres necesitatea asigurării independenței operatorilor sistemelor de transport gaze. În acest context, la finele anului 2019 la ANRE a fost prezentat planul de reorganizare a operatorilor de transport gaze.

Datorită creării și funcționării pieței gazelor naturale, precum și necesității extinderii pieței de desfacere, SA „Moldovagaz” va identifica proiecte noi de dezvoltare ale activităților nereglementate. Un proiect aparte va viza dezvoltarea stațiilor de alimentare a autovehiculelor cu gazele naturale comprimate (SAAGC) pe întregul teritoriu al țării, inclusiv prin asigurarea unor parteneriate cu autoritățile administrației publice locale.

Compania își mai propune ca principiul transparenței să fie unul de bază în activitatea acesteia. Reprezentanții acesteia dau asigurări că orice tender și/sau licitație va fi publicată pe pagina întreprinderii pentru ca orice antreprenor să aibă acces la procesul de achiziție.

Președintele Consiliului de Administrație SA „Moldovagaz” a solicitat optimizarea maximă a bugetelor pentru 2020, planurilor de investiții, utilizarea rezervelor interne pe toate dimensiunile de activitate pentru consolidarea eforturilor în vederea realizării planurilor propuse și eficientizării activității tuturor întreprinderilor.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Vladimir Voronin și Vasile Tarlev

Împotriva Pride-ului, pentru „apărarea familiei”: După Dodon, și Tarlev anunță că iese în stradă

Partidul „Viitorul Moldovei”, condus de fostul prim-ministru Vasile Tarlev, anunță că va organiza un miting pentru „apărarea familiei” în Chișinău, pe 15 iunie – în aceiași zi cu marșul Pride al comunității LGBTQ+. Organizatorul prezintă evenimentul drept unul „pașnic”.

Partidul „Viitorul Moldovei” vă invită la un miting pașnic în apărarea celei mai sfinte valori a societății — FAMILIA. (…) Astăzi, mai mult ca niciodată, suntem datori să ne apărăm valorile fundamentale! Să nu permitem denaturarea conceptului de familie! Familia formată din mamă, tată și copii este un dar de la Dumnezeu și temelia oricărei societăți sănătoase”, se arată într-un comunicat publicat de formațiune.

Potrivit partidului, manifestația va avea loc pe 15 iunie, începând cu ora 11:00, la Arcul de Triumf din capitală.

Amintim că, în aceiași zi, în oraș, Partidul Socialiștilor din Republica Moldova va organiza „Marșul Familiei”.

Evenimentele celor două partide sunt contra-manifestații la tradiționalul marș Pride al comunității LGBTQ+, care va avea loc la fel pe 15 iunie. La ediția din acest an, comunitatea LGBTQ+ va cere recunoaștere, respect, participare egală la viața publică.

Primul partid din Moldova care declară deschis sprijin pentru comunitatea LGBTQ+ este Alianța Liberalilor și Democraților pentru Europa.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: