Inquam Photos / Octav Ganea

Confirmat: Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă vin la Chișinău

Ministra română de Externe Luminița-Teodora Odobescu a confirmat că premierul Marcel Ciolacu și președintele Senatului Nicolae Ciucă vor efectua în viitorul apropiat o vizită la Chișinău. De menționat că presa română a scris în ultimele 2 zile că vizita oficialilor va avea loc pe 21 iunie.

Luminița-Teodora Odobescu, care se află într-o deplasare oficială la Chișinău, a declarat în cadrul unei conferițe de presă, că premierul și președintele Senatului României vor efectua o vizită la Chișinău. Ministra de Externe de la București nu a oferit o dată exactă pentru vizită, însă a precizat că aceasta va avea loc „în curând”.

„Sunt aici și în pregătirea vizitei domnului prim-ministru al Românie, care va veni curând la Chișinău, împreună cu președintele Senatului României”, a menționat aceasta.

De menționat că, în ultimele 2 zile, mai multe redacții de presă române au scris, cu referire la surse guvernamentale, că Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă urmează să vină la Chișinău pe 21 iunie.

Potrivit informațiilor, în cadrul vizitei, prim-ministrul Ciolacu urmează să aibă întrevederi cu preşedintele Republicii Moldova, Maia Sandu, cu premierul Dorin Recean şi cu şeful Parlamentului de la Chişinău, Igor Grosu.

Vizita ar urma să dureze o zi.

***

De menționat că aceasta va fi prima vizită în Republica Moldova a celor doi oficiali, de la înfăptuirea rocadei guvernamentale.

Amintim că, pe 12 iunie, ex-premierul român Nicolae Ciucă a anunțat că își încheie mandatul de premier, în vederea rocadei, așa cu prevede protocolul semnat în noiembrie 2021 la instalarea guvernului Ciucă, cu PSD și UDMR. Funcţia de premier urmează să ajungă la liderul PSD Marcel Ciolacu.

Pe 15 iunie, plenul reunit al Camerei Deputaţilor şi Senatului ale Parlamentului României a aprobat cererea de acordare a încrederii pentru programul şi lista Guvernului propus de premierul desemnat Marcel Ciolacu. S-au înregistrat 290 de voturi „pentru” şi 95 „împotrivă”. Niciun vot nu a fost anulat. Votul a fost secret cu bile, iar pentru învestirea Guvernului era nevoie de cel puţin 233 de voturi „pentru”.

De asemenea, pe 13 iunie, Nicolae Ciucă a fost ales președinte al Senatului, cu 88 de voturi pentru și 16 împotrivă.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

„Vor fi persoane reținute”. Peste 20 de percheziții în dosar de spălare a banilor și evaziune fiscală, inclusiv la finul lui Plahotniuc, Dorin Damir

Peste 20 de percheziții au loc în cinci locații diferite, într-un dosar în care sunt vizați Dorin Damir, finul lui Vladimir Plahotniuc, și Octavian Orheianu, apropiatul acestuia. Ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, a declarat presei după ședința Guvernului din 5 noiembrie că „vor fi persoane reținute în acest dosar”.

„Da, confirm. Este o cauză gestionată de Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS). Inspectoratul Național de Investigații oferă suport. Este vorba despre un dosar de spălare a banilor, evaziune fiscală și componenta de șantaj. Mai multe detalii vor fi oferite de procurori”, a declarat ministra.

Întrebată dacă există persoane reținute, ministra a răspuns:

 „Haideți să lăsăm ofițerii de investigație să-și desfășoare activitatea. Bineînțeles că vor fi persoane reținute, însă informațiile se pot schimba rapid în astfel de cazuri”.

Dorin Damir este președintele FEA (Fighting & Entertainment Association), iar Octavian Orheianu a fost vicepreședinte al Federației Mondiale de K-1 Amatori (WAK-1F) din Moldova, organizație condusă anterior de Damir. Orheianu este, de asemenea, fondatorul clubului sportiv LION Academy și al companiei imobiliare ClassImobil.

Potrivit surselor Ziarului de Gardă, Dorin Damir și Octavian Oherheianu sunt percheziționați de oamenii legii, într-o cauză penală pe evaziunea fiscală și Proimobil.

***

În 2018 ZdG a scris despre compania imobiliară Pro Imobil, vizată într-un dosar penal, care a suportat mai multe schimbări în perioada în care fondatorul afacerii era anunțat în căutare internațională, angajații fiind interogați. Business-ul a trecut pe o altă companie, de pe „Pro Imobil Grup” SRL pe „Pro Imobil Company”, care, în noiembrie 2017, fusese cumpărată de alt SRL, la care unul dintre fondatori este un sportiv de nici 30 de ani.  

Atunci, „Immobile Consulting” SRL, noua proprietară a „Pro Imobil Company”, în numele căreia acționau agenții Pro Imobil, a fost înregistrată pe 9 octombrie 2017, cu sediul juridic pe str. Armenească, 28, și cu un capital social de 200 de lei. Fondatori, cu câte 50%, sunt Victoria Condratiuc (administratoare) și Alexandr Petcoglo, un sportiv originar din Basarabeasca.

Până în octombrie 2017, când a devenit fondator la „Immobile Consulting”, Alexandr Petcoglo nu a avut vreo tangență cu domeniul afacerilor, fiind antrenor la o sală de sport și una de lupte – Clubul Sportiv „Lion Muay Thai”.

Președintele clubului era Octavian Orheianu, tot el a fost și vicepreședinte al Federației Mondiale de K-1 Amatori (WAK-1F) din R. Moldova, condusă atunci de Dorin Damir, finul președintelui PD, Vladimir Plahotniuc. Dorin Damir este și președintele FEA (Fighting & Entertainment Association), asociație care a organizat la Chișinău mai multe gale KOK și turnee internaționale de arte marțiale mixte (MMA) la care participă și sportivi antrenați de Alexandr Petcoglo. De altfel, acesta apare în mai multe fotografii comune cu șefii WAK-1F.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: