Consilierul MAN reținut pentru escrocherie prezintă „probe” și își menține acuzațiile împotriva șefului INI. Reacția lui Catlabuga și a echipei lui Ceban

Deputata „Alternativa” și membra MAN, Olga Ursu, a cerut ca șeful Inspectoratului Național de Investigații (INI), Arcadie Catlabuga, să vină în Parlament cu explicații. Ea a spus că colegul său de partid, consilierul municipal Ion Onța – reținut pentru escrocherie – a publicat o înregistrare audio în care ar fi fost amenințat de finul lui Catlabuga, pe care l-a numit „intermediar” între el și șeful INI „timp de 6 ani de zile”. Menționăm că despre această presupusă amenințare Onța a vorbit și zilele trecute, susținând că aceasta ar fi avut loc cu două săptămâni înainte de reținerea sa. Pe 31 iulie, Catlabuga a declarat că noile învinuiri aduse de Ion Onța la adresa sa „nu corespund realității”. Totodată, el a spus că condamnă „orice formă de violență și amenințare, indiferent de cine este autorul acestor acțiuni”.

Solicitarea MAN

Deputata fracțiunii „Alternativa” și membra partidului MAN, Olga Ursu, a declarat, în timpul unei conferințe de presă la Parlament, că Ion Onța a făcut publică o înregistrare audio pe Facebook, în care ar fi fost amenințat cu moartea de către Sergiu Rău, finul șefului Inspectoratului Național de Investigații. Totodată, ea a menționat că, la scurt timp după publicarea videoclipului, contul acestuia de Facebook a fost șters.

Olga Ursu, a cerut ca Arcadie Catlabuga să vină în plenul Parlamentului „cu explicații clare privind aceste acuzații grave și presupusele răfuieli care au loc în cadrul instituțiilor statului”. Totodată, ea a anunțat că va sesiza misiunile diplomatice în legătură cu cazul în care este implicat colegul ei.

La aceeași conferință, deputatul din fracțiunea „Alternativa” și membrul MAN, Gaik Vartanean, a prezentat înregistrarea audio.

Precizările lui Ion Onța

„Acesta este finul de cununie al domnului Arcadie Catlabuga, domnul Sergiu Rău. El, de fapt, este un intermediar între mine și domnul Arcadie timp de 6 ani de zile”, a spus Ion Onța într-un video postat pe rețelele de socializare, preluat de mai multe publicații.

Reacția lui Arcadie Catlabuga

Șeful Inspectoratului Național de Investigații a declarat că noile învinuiri aduse de Ion Onța la adresa sa „nu corespund realității”.

„Atât eu, cât și membrii familiei mele, nu-l cunoaștem personal pe domnul Ion Onța, nu am avut anterior tangență cu dumnealui, nici personal și nici fiind reprezentați de terțe persoane. Totodată subliniez că, nu cunosc natura relațiilor sau conflictului apărut dintre Onța Ion și Rău Sergiu. Condamn cu fermitate orice formă violență și amenințare, indiferent de cine este autorul acestor acțiuni”, a mai declarat Catlabuga.

***

Disputa dintre Ion Onța și Arcadie Catlabuga a început după reținerea consilierului MAN, pe 14 iulie. Onța este cercetat penal pentru că, potrivit oamenilor legii, ar fi înșelat doi investitori cu peste 155 de mii de euro, promițându-le câștiguri de 20% din investiții în proiecte imobiliare care s-ar fi dovedit fictive. Ulterior, acesta a fost plasat în arest la domiciliu.

Pe 29 iulie, după ședința de judecată în care instanța a decis menținerea măsurii preventive, Onța a declarat că dosarul ar fi fost „fabricat la comandă” de Arcadie Catlabuga și finul acestuia, Sergiu Rău. El a susținut că cele două persoane care au depus plângeri împotriva lui sunt foștii săi colegi și că aceștia ar fi fost condiționați să facă acest lucru. Totodată, Onța a spus că, cu două săptămâni înainte de reținerea sa, Sergiu Rău i-ar fi propus să „soluționeze întrebarea”. Catlabuga a respins acuzațiile, spunând că nu îl cunoaște pe Onța și că nici el, nici membrii familiei sale nu au avut vreodată „relații sau tangențe cu acesta”. Detalii AICI.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Bugetarilor li se taie primele?/ Costiuc nu e tiktoker/ Usatîi doarme doar 3-4 ore pe noapte

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Guvernul taie bonusurile pentru salariile „nesimțite”
— Fermierii susțin că se confruntă cu o criză profundă și cer intervenția Guvernului
— Câți elevi și studenți din Transnistria sunt integrați în sistemul național de educație
— Moldova și Bavaria vor extinde cooperarea economică
— Pe jos în jurul Moldovei: cum a parcurs un chișinăuian 1.440 km în 50 de zile
— Recunoașterea greșelilor, misiune dificilă în Parlament
— Vacanțe fără capcane: cum eviți agențiile de turism nesigure
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: