Controversatul campionat de kickboxing în plină desfășurare, deși a fost interzis. Ceban: „sportul învinge politica”

Controversatul campionat European de kickboxing WKF are loc în perioada 23–29 iunie la Chișinău, în ciuda faptului că evenimentul fusese anterior interzis de Ministerul Educației și Cercetării. Anunțul a fost făcut de primarul capitalei, Ion Ceban, care a precizat că la eveniment participă circa 700 de sportivi veniți din 17 țări europene.

„În ciuda tuturor impedimentelor și presiunilor din partea autorităților centrale, Campionatul European de Kickboxing WKF este găzduit de municipiul Chișinău. […] Am vrut să mă asigur personal de buna desfășurare a turneului și să le mulțumesc sportivilor pentru efortul depus într-un context extrem de dificil. Vreau să continuăm să-l promovăm corect și să susținem tinerii fără prejudecăți. Succes decidenților și victorie celor care luptă prin sport, nu prin politică”, a declarat edilul.

Potrivit lui Ceban, inițial și-au confirmat participarea 1.197 de sportivi din 26 de țări, ceea ce ar fi reprezentat un record pentru competiție. În cele din urmă, la eveniment participă 690 de sportivi.

Primarul a subliniat că Primăria Chișinău este doar parte a cofinanțării evenimentului, fără atribuții legate de selecția loturilor sau a sportivilor.

NewsMaker a solicitat un comentariu de la Ministerul Culturii, dar până la această oră nu a primit un răspuns.

***

Amintim că „Campionatul European de Kickboxing” este organizat de Federația Mondială de Kickboxing — o structură nerecunoscută de Comitetul Olimpic Internațional — cu sprijin financiar din partea Primăriei Chișinău. Competiția, care nu a fost autorizată de Ministerul Educației și Cercetării și nici de alte instituții responsabile ale statului, a generat un scandal public. PAS a acuzat Primăria Chișinău că ar intenționa să aducă în țară peste 200 de sportivi din Rusia și Belarus, printre care și militari, care ar putea crea tensiuni și destabilizări. Primarul Ion Ceban și municipalitatea au respins aceste acuzații.

Precizăm că, în cursul zilei de luni, 23 iunie, reprezentanți ai opoziției și canale afiliate acestora au publicat pe rețelele de socializare mai multe înregistrări video cu sportivi — inclusiv din România — care ar fi fost opriți la frontieră sau reținuți la punctul vamal. Deputatul și membrul MAN, Gaik Vartanean, a declarat că printre cei întorși s-ar afla și minori din Georgia, Lituania și România.

195 de persoane „cu risc sporit pentru securitatea națională” au încercat să intre în Republica Moldova pentru a participa la controversatul campionat de kickboxing organizat de Primăria Chișinău, însă accesul acestora a fost blocat. Din acest număr, Poliția de Frontieră a aplicat măsura de neadmitere pe teritoriul țării pentru 19 persoane, iar altor 176 li s-a refuzat îmbarcarea spre Republica Moldova, în urma schimbului de informații și a cooperării internaționale. Potrivit Ministerului Afacerilor Interne, majoritatea celor vizați veneau din Federația Rusă și Belarus. Detalii – AICI.

Ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, a confirmat că printre sportivii cărora li s-a refuzat luni, 23 iunie, intrarea în Republica Moldova se aflau și minori. Potrivit ministrei, adolescenții „nu au putut prezenta dovezi clare privind scopul vizitei, identitatea însoțitorilor și organizatorul evenimentelor la care urmau să participe”.

Ulterior Ion Ceban a condamnat interzicerea intrării în țară a unor sportivi minori și a acuzat guvernarea de „minciuni și dezinformare”, menționând că „e regretabil că niște copii au ajuns să fie numiți criminali”.

Totodată, Andrei Pavaloi, șef-adjunct la Direcția Generală Educație, Tineret și Sport din Chișinău, a menționat că la solicitarea asociației din R. Moldova, Federația Internațională a cerut retragerea  delegațiilor din Rusia și Belarus din campionat. Potrivit acestuia, participanții din aceste două țări au fost informați și nici nu s-au pornit spre R. Moldova.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Statul preia înapoi controlul asupra Gării Auto Nord după o decizie a Consiliului pentru securitatea investițiilor

Gara Auto Nord va reveni în proporție de 85% în proprietatea statului, după ce Consiliul pentru examinarea investițiilor de importanță pentru securitatea statului a menținut refuzul aprobării prealabile a investițiilor pentru SRL „Gara Nord”. Decizia a fost anunțată pe 14 aprilie și obligă actuali deținători să transmită cotele deținute în termen de 20 de zile de la notificare.

Potrivit Consiliului, după înstrăinarea activelor statului pe 7 iunie 2020, în structura de proprietate a companiei au fost operate mai multe modificări succesive, inclusiv prin implicarea unor persoane fizice și juridice afiliate unei familii din Lista persoanelor și entităților asociate cu subiecții sancțiunilor internaționale. Consiliul a reconfirmat deciziile adoptate anterior în iulie 2025 și ianuarie 2026 și a refuzat și tranzacția de înstrăinare a 100% din SRL „Gara Nord”.

Prin decizia finală, 85% din părțile sociale urmează să revină statului, în controlul Agenției Proprietății Publice, iar 15% către „Extremum” SRL. Activitatea operațională a Gării Auto Nord nu este afectată — serviciile continuă în regim obișnuit, iar bunurile aflate în gestiunea întreprinderii trebuie menținute și transmise în stare funcțională.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: