Conturi sparte și conversații false, în următoarele zile? Grosu: „Propaganda rusă le desenează acum cu rețeaua Șor” VIDEO

Conturile de pe online ale unor cetățeni ai Republicii Moldova, inclusiv ale demnitarilor de stat, sunt vizate pentru a fi sparte. Scopul este crearea unor conversații false, care vor fi prezentate drept reale, și lansarea acestora în spațiul public în următoarele zile. Informația a fost comunicată, pe 17 septembrie, de președintele Parlamentului, Igor Grosu. Potrivit oficialului, în spatele schemei se află „propaganda rusă împreună cu gruparea criminală Șor”.

„Atenție! Avem informații că în următoarele zile vor fi lansate în spațiul public pretinse capturi de ecran – false! – pe care propaganda rusă le desenează acum împreună cu rețeaua criminală Șor. Ca să dea o percepție de credibilitate, ei încearcă să spargă o serie de conturi pentru ca apoi să fabrice conversații și să le dea drept reale. Vă rugăm să fim vigilenți și să nu cădem în capcana lor”, a comunicat Grosu.

Potrivit lui Grosu, pentru a da o aparență de credibilitate acestor falsuri, „propaganda rusă împreună cu gruparea criminală Șor încearcă să spargă mai multe conturi ale cetățenilor, ale demnitarilor de stat”.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

De la Curtea de Apel, la Judecătoria Orhei și CSJ – în două zile. Costiuc: Nu știu care să judece cazul excluderii candidatului de la Orhei

Contestația depusă de Partidul „Democrația Acasă”, condus de Vasile Costiuc, după excluderea candidatului Victor Perțu din cursa pentru Primăria Orhei, a ajuns la Curtea Supremă de Justiție (CSJ). Se întâmplă după ce Curtea de Apel Centru a trimis dosarul la Judecătoria Orhei, iar aceasta a constatat un conflict „negativ” de competență între instanțe și a refuzat să examineze cauza. Liderul formațiunii, Vasile Costiuc, califică situația drept „presiuni fără precedent asupra justiției”.

Partidul „Democrația Acasă” și Victor Perțu au contestat, pe 5 mai, la Curtea de Apel Centru hotărârea Comisiei Electorale Centrale (CEC), prin care a fost anulată înregistrarea candidatului la alegerile locale noi din 17 mai.

În aceeași zi, completul format din judecătorii Victoria Sârbu, Andrei Cașcaval și Lucia Bagrin a decis să transmită dosarul către Judecătoria Orhei, sediul Central. Instanța a argumentat că, deși hotărârea a fost emisă de CEC, litigiul își are originea în actele Consiliului electoral al circumscripției electorale municipale Orhei nr. 25/1.

„Examinarea cauzei direct de către Curtea de Apel Centru, ca instanță de fond, ar limita posibilitatea exercitării unui control judiciar deplin asupra hotărârii pronunțate, afectând astfel echilibrul procesual și dreptul la un proces echitabil. Prin urmare, pentru a asigura respectarea principiului legalității competenței, a dreptului la un proces echitabil și a dublului grad de jurisdicție, Completul judiciar apreciază necesară transmiterea cauzei către instanța competentă”, se arată în decizia Curții de Apel din 5 mai.

O zi mai târziu însă, judecătoarea Alina Balan de la Judecătoria Orhei a constatat un „conflict negativ de competență” între Judecătoria Orhei și Curtea de Apel Centru și a suspendat din oficiu procesul.

Instanța a considerat că decizia CEC reprezintă o hotărâre „nouă”, emisă direct de organul electoral ierarhic superior, ceea ce ar însemna că dosarul trebuie examinat de Curtea de Apel Centru. În argumentare, magistrata a făcut trimitere inclusiv la o decizie similară a CSJ din 2024.

Prin urmare, dosarul a fost transmis Curții Supreme de Justiție, care urmează să decidă ce instanță este competentă să examineze contestația.

Costiuc: „Presiuni fără precedent”

Într-o reacție publicată pe rețelele de socializare, Vasile Costiuc a calificat situația drept „presiuni fără precedent asupra justiției” și a acuzat autoritățile că ar încearca să tergiverseze examinarea cauzei până după scrutinul din 17 mai.

Politicianul susține că excluderea lui Victor Perțu din cursa electorală reprezintă „un abuz clar” al instituțiilor statului și al CEC.

„Nimeni nu vrea să legitimeze abuzul și crima făcută împotriva democrației de către CEC. (…) În câteva zile avem mai multe încheieri și hotărâri ale instituțiilor statului, care au făcut un abuz clar vădit împotriva Partidului Democrația Acasă. (…) Ei astăzi nu știu cine să judece, pentru că nimeni nu vrea să poarte răspundere penală sau să poarte răspundere pentru acest abuz”, a declarat Costiuc.

***

Amintim că, pe 2 mai, Comisia Electorală Centrală (CEC) a admis sesizarea depusă de Sergiu Stanciu, candidatul PAS la Primăria Orhei, și a anulat înregistrarea lui Victor Perțu, desemnat de Partidul „Democrația Acasă”, în calitate de concurent electoral.

CEC a motivat decizia prin faptul că Perțu ar fi avut „o implicare activă” în activitățile fostului Partid „Șor”, declarat neconstituțional. De asemenea, CEC a constatat că „activitatea actuală a Partidului „Democrația Acasă” de fapt reprezintă o continuare a activității formațiunii politice declarate neconstituționale, inclusiv a partidelor politice care sunt suspectate că ar fi succesoare ale formațiunii respective”. Mai mult, CEC a menționat că „traseismul politic al candidatului și suprapunerea resurselor umane între aceste formațiuni sugerează existența unor elemente de bloc electoral camuflat” între Partidul „Democrația Acasă” și Partidul „Șor”.

Liderul Partidului „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, a calificat atunci decizia drept una „politică, nu juridică” și a acuzat PAS că ar sta în spatele acesteia. El a anunțat că formațiunea va contesta hotărârea în instanță.

Excluderea lui Victor Perțu din cursa electorală a provocat reacții și în rândul altor politicieni. În spațiul public au apărut apeluri la boicotarea alegerilor din Orhei și solicitări de sesizare a instituțiilor internaționale. Detalii – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: