Facebook/Corneliu Durnescu

Corneliu Durnescu a fost numit director adjunct al Teleradio-Moldova

Jurnalistul și producătorul TV Corneliu Durnescu a fost numit director adjunct al Teleradio-Moldova și responsabil de postul public de televiziune. Directorul general al TRM, Vlad Țurcanu, a prezentat candidatura acestuia luni, 13 decembrie, Consiliului de Supraveghere și Dezvoltare (CSD), informează portalul Media Azi.

Vlad Țurcanu a precizat că Corneliu Durnescu a lucrat la Radio Moldova, la Jurnal TV și a fost producătorul unor proiecte de televiziune precum Fabrica de Staruri. În ultimii ani, a activat în calitate de producător la Radio Europa Liberă. „Am toată încrederea că domnul Durnescu, după discuțiile pe care le-am purtat, punctuale, pe teme concrete referitoare la televiziunea publică, va reuși să dea un imbold televiziunii naționale”, a declarat noul director al TRM.

„Eu sper că, în două săptămâni, deja o să vedeți niște rezultate. Eu știu cum se face televiziune. Am făcut. Și pentru mine este o provocare”, a menționat Durnescu.

El a adăugat că intenționează să facă „restructurări majore” în cadrul departamentelor Moldova 1. „Primul lucru, pe care deja l-am făcut, este grila pentru sărbătorile de iarnă, care era groaznică, cu reluări din anii 2019. Dar, mă rog, pentru că nu aveau din ce. Deci, asta este prioritate – grila trebuie schimbată”, a mai spus Durnescu.

Vlad Țurcanu a fost desemnat, printr-o hotărâre din 3 decembrie a Parlamentului, în funcția de director general al TRM. Candidatura lui Vlad Ţurcanu a venit din partea preşedintelui Consiliului, Arcadie Gherasim. Fosta componență a Consiliului de supraveghere și dezvoltare a fost demisă in corpore pe data de 5 noiembrie, odată cu intrarea în vigoare a modificărilor la Codul serviciilor media audiovizuale, care prevăd acest lucru.  Deputații au votat pentru reîntoarcerea Companiei Teleradio-Moldova sub control parlamentar pe 4 noiembrie.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

Vremea pe 1 ianuarie 2026: temperaturile coboară până la -10°C în Moldova

Dacă pentru 31 decembrie au fost prognozate minime de până la -3°C în sud, -4°C în centru și -8°C în nord, atunci pe 1 ianuarie minimele vor coborî până la -5°C în sud, -6°C în centru și -10°C în nord. În prima zi a noului an, în nordul Republicii Moldova se așteaptă ninsori slabe. Datele se regăsesc pe platforma Serviciului Hidrometeorologic de Stat.

În centrul țării, pentru ziua de 31 decembrie, sunt prognozate ninsori slabe, cu minime de până la -4°C și maxime de până la -1°C. Pentru ziua de 1 ianuarie se așteaptă cer noros, cu minime de până la -6°C și maxime de până la -3°C.

În următoarele zile, până la finalul săptămânii, pe timpul zilei se vor înregistra temperaturi între +3°C și +7°C, iar noaptea între -4°C și 0°C. Pentru duminică este prognozată lapoviță slabă.

În partea de nord a țării, mai exact la Briceni, pentru ziua de 31 decembrie sunt prognozate ninsori slabe, cu minime de până la -8°C și maxime de până la -4°C. Și pe 1 ianuarie se așteaptă ninsori slabe, însă cu minime de până la -10°C și maxime de până la -6°C.

Începând cu 2 ianuarie și până la finalul săptămânii, pe timpul zilei se vor înregistra temperaturi între 0°C și +4°C, iar noaptea între -3°C și -8°C. Pentru duminică este prognozată lapoviță slabă.

În sudul Republicii Moldova, pentru ziua de 31 decembrie sunt prognozate temperaturi maxime de până la +1°C, iar noaptea valorile vor scădea până la -3°C. Pe 1 ianuarie se așteaptă minime de până la -5°C și maxime de până la -1°C.

Începând cu 2 ianuarie și până la finalul săptămânii, pe timpul zilei se vor înregistra temperaturi între +5°C și +9°C, iar noaptea între -3°C și +2°C.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: