OMS/Dinu Bubulici

Coronavirus: 105 cazuri noi confirmate în Republica Moldova. Bilanțul a ajuns la 2019 bolnavi

În Republica Moldova au fost confirmate 105 cazuri noi de coronavirus. Anunțul a fost făcut de către premierul Ion Chicu, în cadrul briefingului din seara zilei de 16 aprilie, după ședința Centrului Unic de Comandă de gestionare a crizei provocate de virusul COVID-19.

Toate cazurile noi sunt cu transmitere locală. Astfel, bilanțul total a ajuns la 2019 bolnavi confirmați prin testare de laborator.

Premierul Ion Chicu a menționat că au fost înregistrate mai multe încălcări ale măsurilor restrictive din cauza pandemiei de coronavirus și a avertizat că poliția va aplica procese contravenționale.

„Vă rog, avem prea multe cazuri astăzi de amendare a cetățenilor. Nu ne impuneți să utilizăm aceste instrumente”, a menționat șeful executivului.

Prim-ministrul Ion Chicu a reiterat îndemnul către credincioși de a nu merge la biserică în acest weekend pentru a sfinți bucatele tradiționale.

„Avem informații că nu toți preoții vor să se conformeze. Regret să o spun dar poliția vă va amenda. Este important să respectați aceste reguli pentru că în aceste 11-12 zile pandemia a încetinit vădit și ar fi păcat ca acel efort pe care îl întreprind toți cetățenii de o lună și jumătate să fie în van”, a avertizat acesta.

Prim-ministrul Ion Chicu a mai anunțat că vineri, 17 aprilie, la ora 11:00, se va desfășura ședința de guvern, în cadrul căreia vor avea loc rectificările bugetului de stat.

„Mâine vom aloca suplimentar 1,4 miliarde de lei pentru sistemul medical al Republicii Moldova, ca să facă față epidemiei. Vom aloca 1 miliard 60 de milioane de lei pentru bugetul asigurărilor sociale de stat, inclusiv 180 de milioane de lei pentru ajutorul de șomaj. Se pregătesc 2,1 miliarde de lei pentru ajutor economiei businessului. Suplimentar, vom aloca 1 miliard de lei pentru construcția drumurilor în interiorul localităților”, a explica Chicu.

Amintim că pe parcursul zilei dei 16 aprilie au fost confirmate 7 decese. Până acum, în Republica Moldova au murit 53 de oameni diagnosticați cu COVID-19, inclusiv 4 lucrători medicali: 3 medici și o asistentă. S-au însănătoșit 235 de pacienți.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Maia Sandu

Maia Sandu a oferit „Ordinul Onoarei” unui scriitor român

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, i-a oferit „Ordinul Onoarei” scriitorului și dramaturgului român Matei Vișniec. Potrivit șefei statului, prin spectacolele sale de la Chișinău, Matei Vișniec a contribuit la formarea unor generații care înțeleg importanța reflecției critice și puterea teatrului de a apropia oamenii.

Maia Sandu a precizat că a oferit distincția lui Matei Vișniec „în semn de recunoștință pentru opera sa excepțională și pentru felul în care a apărat, prin cultură, libertatea spiritului”.

„O voce în slujba adevărului, Matei Vișniec a explorat, cu forță artistică, traumele dictaturii, absurditatea războiului și sensibilitatea umană. De trei decenii, Matei Vișniec este acasă și în Republica Moldova. Prin spectacolele sale de la Chișinău, prin întâlnirile cu publicul și prin atelierele dedicate tinerilor, a contribuit la formarea unor generații care înțeleg importanța reflecției critice și puterea teatrului de a apropia oameni și destine”, a comunicat șefa statului pe 24 mai.

Decretul prezidențial privind conferirea distincției „Ordinul de Onoare” a fost semnat pe 22 mai.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: