aamc.org

Coronavirus: 264 de cazuri noi confirmate, după 1548 de teste efectuate

Alte 264  cazuri noi de COVID-19 au fost confirmate astăzi în Republica Moldova, dintre care 3 în Transnistria. Bilanțul a fost publicat de Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale pe 6 iunie.

Total teste efectuate în această zi –1548 , dintre care primar –1247  şi repetat – 301.

Bilanțul persoanelor infectate cu noul Coronavirus a ajuns la  9511 cazuri.

Din numărul total de cazuri înregistrate în această zi, 25 sunt angajați ai sistemului medical: medici – 7, asistenți medicali – 11, personal auxiliar – 7.

Alte 210 persoane au fost tratate.  Până la ora actuală, 5450  persoane au fost tratate.

De asemenea, au fost înregistrate încă 3 decese. În total, pe parcursul zilei de astăzi au fost constatate 8 morți. Bilanțul a ajuns la 331.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Strada 31 August din centrul Chișinăului va deveni alee pietonală. Când se va întâmpla?

Un segment al străzii 31 August 1989 din centrul Chișinăului va fi transformat într-o alee pietonală cu piste pentru biciclete. Arhitecții planifică să păstreze pavajul istoric și să delimiteze zonele pentru pietoni și transport alternativ. Lucrările urmează să fie finalizate până la sfârșitul anului, iar pentru acestea au fost alocate 33 de milioane de lei. Antreprenorii sunt preocupați de modul în care vor fi aprovizionate magazinele, însă arhitecții promit că accesul pentru mașinile de serviciu va fi permis.
Trecătorii privesc inițiativa cu scepticism. Unii au declarat pentru jurnalista NewsMaker, Corina Malcocean, că nu cred că termenele vor fi respectate, în timp ce alții au amintit despre lipsa locurilor de parcare și despre gropile de pe alte străzi. În 2023, aici au fost descoperite fragmente de pavaj din secolul al XIX-lea, iar lucrările s-au blocat atunci în urma unei dispute între Primărie și Ministerul Culturii.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: