The Atlantic

Coronavirus: Bilanțul deceselor la nivel mondial a trecut de 400 de mii

La nivel mondial, numărul deceselor cauzate de infecția COVID-19 a trecut de cifra de 400 de mii, informează BBC. 

Totodată, numărul cazurilor de coronavirus a ajuns la peste 6,9 milioane conform datelor oferite de universitatea Johns Hopkins. Cele mai afectate țări sunt SUA, Brazilia, Rusia, Spania, Marea Britanie, India și Italia.

Precizăm că până în prezent, în Republica Moldova au fost confirmate 9511 cazuri de coronavirus, dintre care 5638 de pacienți s-au însănătoșit, iar 334 au decedat.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

ru.slovoidilo.ua

Orban susține că explozibili ar fi fost găsiți lângă o conducă vitală care alimentează cu gaz Ungaria

Explozibili ar fi fost găsiți astăzi, 5 aprilie, în apropierea conductei TurkStream, care transportă gaz rusesc către Ungaria și Serbia, într-o localitate din nordul statului sârb. Premierul maghiar Viktor Orban a anunțat că a convocat o ședință extraordinară a consiliului de apărare.

Președintele Serbiei, Aleksandr Vucic, un aliat al lui Orban, a transmis că poliția și armata au găsit în Kanjiza, la „câteva sute de metri de conductă”, două rucsacuri care conțineau „pachete mari cu explozibili și detonatoare”. El a mai spus că l-a informat pe prim-ministrul Ungariei despre ancheta care a fost inițiată și detaliile acesteia.

Liderul sârb nu a menționat însă nimic despre posibili suspecți sau motive.

La rândul său, Viktor Orban a confirmat într-o postare pe X că a discutat cu Vucic, menționând că autoritățile sârbe ar fi depistat explozibili de mare putere și dispozitivele necesare detonării în zona infrastructurii critice de gaze. El a precizat că a convocat pentru după-amiază un consiliul extraordinar de apărare.

Mesajele despre pretinsul incident vin într-un moment politic extrem de sensibil, cu doar o săptămână înaintea alegerilor parlamentare din Ungaria, programate pentru 12 aprilie. Scrutinul este considerat cel mai dificil test electoral pentru Orban, liderul partidului Fidesz, aflat la putere în ultimii16 ani. Mai multe sondaje publicate în ultimele zile arată un avans al formațiunii de opoziție Tisza, condusă de Peter Magyar, în fața formațiunii lui Orban.

Tema securității energetice și a amenințărilor la adresa infrastructurii strategice au jucat un rol major în campania al premierului maghiar, construit în jurul ideii de stabilitate și protecție națională.

Și pentru Aleksandar Vucic momentul este delicat. Președintele sârb se confruntă cu presiune politică internă și cu proteste antiguvernamentale, iar în ultimele zile a readus în discuție posibilitatea unor alegeri anticipate, notează Mediafax.

***

TurkStream este singura rută rămasă pentru exporturile rusești de gaze prin conducte către Europa, după ce invazia Moscovei asupra Ucrainei, în februarie 2022, a întrerupt celelalte coridoare de export.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: