Biroul politici de reintegrare a cerut Tiraspolului să nu reducă volumul de apă deversat din lacul de acumulare Dubăsari. Într-un comentariu pentru NewsMaker, instituția a subliniat că o diminuare a debitului ar putea afecta funcționarea prizei de captare de la Coșernița și alimentarea cu apă a municipiului Chișinău. Biroul a comentat și acuzațiile lansate de Tiraspol la adresa Chișinăului și Kievului, potrivit cărora cele două părți ar crea „intenționat” o criză a apei și ar ignora interesele locuitorilor de pe malul stâng al Nistrului. Instituția a precizat că gestionarea resurselor de apă ale Nistrului este reglementată prin acorduri interstatale între Republica Moldova și Ucraina și nu poate implica participarea Tiraspolului.
Biroul politici de reintegrare a menționat că Chișinăul și Kievul au convenit reducerea temporară a volumului de apă deversat din lacul de acumulare Novodnestrovsk, de la 100 la 85 de metri cubi pe secundă, pentru protejarea intereselor comune.
„Aspectele privind gestionarea resurselor de apă ale râului Nistru sunt abordate în cadrul cooperării bilaterale moldo-ucrainene, în baza mecanismelor și acordurilor relevante și nu poate implica în principiu participarea reprezentanților de la Tiraspol”, a precizat instituția.
Instituția a mai precizat că Chișinăul a informat oficial Tiraspolul despre situație după ședința extraordinară a Comisiei moldo-ucrainene din 31 iulie și i-a cerut să mențină volumul deversărilor de apă la Dubăsari. „În acest context, a fost transmis un apel insistent către Tiraspol de a evita reducerea debitelor de apă deversate din lacul de acumulare Dubăsari pentru a nu crea riscuri pentru funcționarea prizei de captare de la Coșernița și a nu afecta continuitatea alimentării cu apă a mun. Chișinău și a localităților deservite de sistemul centralizat”, a adăugat Biroul politici de reintegrare.
Conform instituției, Tiraspolul nu a oferit până acum un răspuns la solicitarea Chișinăului.
Biroul politici de reintegrare a respins acuzațiile autorităților nerecunoscute din stânga Nistrului privind crearea unei „crize umanitare, ecologice și economice”, catalogându-le drept „promovare a unor narațiuni de manipulare și propagandă, menite să denatureze contextul real al situației hidrologice”.