economedia.ro

CSE a ajustat mecanismul de repartizare a lemnului către populație: gospodăriile vor putea cumpăra maxim 5 metri steri

Comisia pentru Situații Excepționale (CSE) a făcut unele ajustări ale mecanismului de repartizare a lemnului de foc către populație. Potrivit acestora, Agenția „Moldsilva” va stabili limita de comercializare la un volum maxim de 5 metri steri per gospodărie casnică și 200 metri steri per consumator noncasnic. Amendamentele au fost aprobate de membrii Comisiei în cadrul ședinței din 15 martie.

De asemenea, începând cu 1 aprilie curent, vor fi abrogate un șir de prevederi ale CSE, care se referă la eliberarea autorizațiilor pentru tăieri în fondul forestier și în vegetația forestieră din afara fondului forestier. În același timp, va fi abrogat mecanismul de eliberare a lemnului de foc, având în vedere finalizarea sezonului rece 2022-2023. Un Regulament în acest sens, pentru următorul sezon de încălzire, va fi elaborat de Agenția „Moldsilva” și prezentat spre aprobare Ministerului Mediului.

Totodată, membrii CSE au decis să fie prelungit, pentru perioada aprilie – septembrie 2023, termenul de achiziție a energiei electrice de către SA „Energocom”, în baza negocierilor directe. Furnizorii vor încheia cu SA „Energocom” contracte bilaterale pentru asigurarea cantităților de energie electrică necesară, iar în cazul modificării tarifelor – vor fi semnate acorduri adiționale.

Conform deciziei CSE, SA „Termoelectrica” a fost scutită de plata TVA pentru păcura achiziționată, în volum de până la 132 mii de tone.

Potrivit Dispoziției CSE, este sistată activitatea Centrului Unic de Gestionare a Crizei, începând cu ziua de 15 martie 2023. Decizia a fost luată în contextul în care refugiații ucraineni beneficiază de suport din partea Republicii Moldova prin intermediul mecanismului de acordare a protecției temporare persoanelor strămutate din Ucraina, aprobat de Guvern pentru o perioadă de 1 an.

O altă prevedere se referă la abrogarea deciziei anterioare a CSE, care permitea activitatea de comerţ ambulant în cadrul târgurilor şi iarmaroacelor pentru o perioadă de maximum 120 de zile consecutive. Deciziile APL adoptate până în prezent vor fi valabile până la expirarea termenului prevăzut.

Deciziile au intrat în vigoare din momentul emiterii.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Dodon îi urează „la mulți ani” patriarhului Kiril, un susținător al lui Putin și al războiului în Ucraina 

Liderul PSRM, Igor Dodon a transmis un mesaj de felicitare patriarhului Kiril al Moscovei și al întregii Rusii cu ocazia zilei de naștere. Fostul președinte l-a lăudat pentru „muncile îndelungate în menținerea unității bisericești și sprijinirea oamenilor care caută alinare în credință”.

„Eforturile dumneavoastră îndelungate pentru consolidarea unității bisericești, păstrarea tradițiilor spirituale și sprijinirea oamenilor care caută sprijin în credință reprezintă un reper important în vremuri dificile. Fie ca Domnul să vă întărească în continuare în această misiune responsabilă și semnificativă. Vă doresc sănătate, putere și ajutorul lui Dumnezeu. Mulți ani binecuvântați!”, a scris Igor Dodon pe rețelele de socializare.

Menționăm că cea mai mare organizație religioasă din Moldova – Biserica Ortodoxă din Moldova (BOM) – continuă să facă parte din componența Bisericii Ortodoxe din Rusia (BOR) cu centrul în Moscova și, de facto, se subordonează patriarhului Moscovei și al întregii Rusii Kiril.

Amintim, Mitropolia Moldovei, condusă de Mitropolitul Vladimir, a lansat un apel către cler și popor, pe 11 noiembrie. Structura ecleziastică respinge în text criticile potrivit cărora ar fi o structură „rusă”, dar și a celor care cer scoaterea sa în afara legii. Mitropolia susține că este „independentă” și spune că o asemenea etichetă este „periculoasă” pentru unitatea socială.

Precizăm că, în ultimul timp, Mitropolia Moldovei a stârnit reacții publice după ce mai mulți preoți aflați în subordinea sa au participat la așa-zise pelerinaje în Federația Rusă, înaintea alegerilor prezidențiale din 2024 și în ajunul scrutinului parlamentar din această toamnă. Investigații jurnalistice au arătat că aceste deplasări ar fi fost susținute financiar din Rusia, prin intermediul fugarului Ilan Șor, cu scopul de a influența procesele electorale din Republica

***

De la începutul războiului Rusiei împotriva Ucrainei, patriarhul rus Kiril a susținut de nenumărate ori, deschis, guvernarea rusă și, sub diferite pretexte, a aprobat public agresiunea militară și a chemat cetățenii ruși „să moară pentru patrie”. În același timp, legătura dintre Mitropolia Moldovei cu Moscova nu a fost întreruptă: mitropolitul merge în capitala rusă, iar recent a primit chiar o nouă decorație din mâinile patriarhului.

NM a scris, anterior, despre cum se corelează totuși poziția bisericii moldovenești față de războiul din Ucraina cu Moscova, este oare capabilă biserica să mai influențeze opinia populației Moldovei și cum folosește ea această resursă – AICI.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: