Tudor Mardei / NewsMaker

Cu ce avere a venit Dorin Junghietu în funcția de ministru al Energiei DOC

Dorin Junghietu, învestit în funcția de ministru al Energiei pe 19 februarie 2025, și-a depus declarația de avere pentru anul 2024. Anul trecut, Junghietu a obținut un venit de peste 145 de mii de euro pentru servicii de consultanță și management la o companie de petrol și gaze naturale din Kazahstan.

Junghietu a obținut, în 2024, 145 390 de euro de la compania „Sicim Irlanda” pentru servicii de consultanță și management la Sicim Kazakhstan LLC, o companie de petrol și gaze naturale din Kazahstan. Aceasta ar însemna un venit lunar de peste 12 mii de euro.

Familia lui Dorin Junghietu deține un apartament, obținut în 2024 printr-un contract de donație. Conform declarației de avere, valoarea de piață a bunului este de peste 716 mii de lei.

Junghietu a indicat în declarația de avere și 12 conturi bancare. Pe unele dintre acestea se regăsesc sume de peste 48 de mii de roni, peste 2 300 de roni, peste 2 200 de roni, peste 6 700 de euro, peste 1 200 de euro, peste 3500 de euro și 12 mii de euro.

NewsMaker by Mihaela Conovali

Dorin Junghietu a fost propus să ocupe funcția de ministru al Energiei pe 18 februarie 2025. Candidatura acestuia a fost înaintată de către premierul Dorin Recean. Până atunci, portofoliul de ministru al Energiei era asigurat de către premier. Amintim, pe 5 decembrie 2024, Recean a solicitat o serie de demisii, printre care și a lui lui Victor Parlicov, care ocupa funcția de ministru al Energiei.

Junghietu este câștigătorul concursului pentru funcția de președinte al Consiliului de administrație Moldovagaz. „Însă până astăzi Gazprom nu a aprobat această schimbare. Sunt convins că, în aceste condiții, este mai util să beneficiem de experiența domnului Junghietu în calitatea sa de ministru”, a comunicat Recean pe 18 februarie.

El absolvit studiile de licență și master în Științe exacte și Inginerie chimică la Universitatea Petrol și Gaze din Ploiești, iar ulterior a urmat un master în Științe politice și Administrarea conflictelor la Universitatea din Aberdeen, Marea Britanie.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

„În țară, în general, nu există nevoie de a construi școli noi”: Cum explică ministrul Dan Perciun

Republica Moldova nu are resurse pentru a construi școli noi. Totodată, în general, nu există asemenea necesitate. Este necesar de a renova infrastructura existentă. Declarațiile au fost făcute de ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, într-un interviu pentru Cu sens, publicat pe 22 februarie. Potrivit ministrului, infrastructura este subutilizată și obiectul în acest sens este de a oferi condiții la standarde europene.

„Școli noi, în contextul actual, noi nu avem resurse pentru a construi. Soluția noastră pentru Chișinău este de altă natură și putem să o discutăm mai detaliat. În țară, în general, nu există nevoie de a construi școli noi. Este necesar de a renova infrastructura existentă. Știți foarte bine că este subutilizată și atunci obiectivul e: într-o școală care deja există, mai are vreo 200 de locuri libere – o sută de locuri libere – să oferim condiții la standarde europene, pentru că avut vrut să zic decente, dar ceea ce oferim noi este peste nivelul de condiții decente. Vorbim chiar de standarde europene și unele, probabil, de invidiat pentru alte țări europene”, a declarat Perciun.

„Pe partea de construcții de școli noi, noi o să oferim două clădiri Chișinăului. Asta am spus-o în toamna acestui an. Deci nu construim de la zero, dăm efectiv două clădiri gata construite, utilizate, la moment. (…) Dincolo de asta, chiar vrem și Primăria să facă un efort și să investească în modernizarea infrastructurii educaționale din oraș și să gândească un pic mai bine cum organizează rețeaua. (…) Din ce cunosc, ca urmare a conferinței noastre de presă s-au pornit discuții la nivel local. Primarul a emis o dispoziție pentru crearea unui grup de lucru, dar lucrurile se mișcă cam încetișor și ne-ar plăcea să vedem o viteză mai mare”, a adăugat ministrul.

Amintim că, în noiembrie 2025, Perciun anunța că Ministerul Educației este gata să transmită Primăriei Chișinău, în comodat, două clădiri din capitală, pentru a rezolva pe termen scurt problema supraaglomerării școlilor din municipiu. În reacție, șeful adjunct al Direcției Generale Educație, Tineret și Sport a declarat că Primăria va analiza „această ofertă generoasă”, însă s-a arătat indignat de faptul că subiectul a fost enunțat de Perciun în timpul unei conferințe de presă și nu comunicat personal.

***

În octombrie 2025, Amnesty International Moldova raporta că, deși 94,9% dintre școlile din țară dispun de WC-uri interne, peste jumătate (595 de instituții) folosesc încă și WC-uri de curte, neîncălzite, periculoase pentru sănătate și care nu oferă intimitate. Totodată, raporta că 87,7% dintre școli sunt conectate la rețeaua centralizată de apă potabilă (apeduct), ceea ce înseamnă că accesul direct la apă curentă în interiorul instituției nu este asigurat pentru 12,3% dintre școli.

În decembrie 2025, Ministerul Educației declara că, în acel an, a mobilizat resurse financiare substanțiale pentru modernizarea infrastructurii educaționale, atât prin extinderea unor proiecte existente, cât și prin lansarea unor inițiative noi. Totodată, raporta că a finalizat prima etapă de dotare a 200 de grădinițe și a 200 de instituții de învățământ general cu echipamente, mobilier și materiale didactico-metodice moderne, în baza unor proiecte finanțate cu sprijinul Băncii Mondiale.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: