Andrei Mardari / NewsMaker

Cum va fi vremea în ultima săptămână de septembrie. Precizările meteorologilor

Săptămâna viitoare, în unele regiuni ale Moldovei maxima termică va urca până la +31 grade Celsius, iar minima va fi +10 grade Celsius. Vineri, cerul va fi noros. Precipitații nu sunt prevăzute. 

Următoarea perioadă, vremea nu ne aduce nimic nou în peisaj. Vom avea aceeași vreme fără precipitații și cu temperaturi destul de generoase pentru această perioadă”, au comunicat reprezentanții Serviciului Hidrometeorologic de Stat.

De menționat că, până pe 30 septembrie, în Republica Moldova este valabil codul galben de pericol de incendiu.

La Chișinău, pe 25 și 26 septembrie, maxima termică va urca până la +29 grade Celsius, iar minima se va încadra între +13..+15 grade Celsius. În perioada 27-30 septembrie, maxima termică va urca până la +27 grade Celsius, iar minima va fi +13 grade Celsius. Pe 29 septembrie, cerul va fi noros. Duminică, pe 1 octombrie, maxima termică va urca până la +26 grade Celsius, iar minima va fi +13 grade Celsius.

meteo.md

În partea de nord a țării – la Ocnița, pe 25 și 26 septembrie, maxima termică va urca până la +27 grade Celsius, iar minima se va încadra între +10..+12 grade Celsius. În perioada 27-30 septembrie, maxima termică va urca până la +25 grade Celsius, iar minima +10 grade Celsius. Vineri cerul va fi noros. Pe 1 octombrie, maxima termică va urca până la +23 grade Celsius și minima +10 grade Celsius.

meteo.md

La Cahul, pe 25-26 septembrie, maxima termică va urca până la +31 grade Celsius. Minima pe 25 septembrie va fi +17 grade Celsius. Începând cu 26 septembrie și până pe 1 octombrie, minima va fi +15 grade Celsius. În perioada 27-30 septembrie, maxima termică va urca până la +29 grade Celsius. Iar pe 1 octombrie, maxima va fi de +28 grade Celsius. Și în sudul țării, vineri, cerul va fi noros.

meteo.md

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/PAS Chișinău

PAS, după anunțul primarului de Codru: încă din februarie s-a recomandat excluderea sa

Biroul permanent al organizației teritoriale suburbii a PAS a recomandat încă în februarie ca Stelian Manic, primarul orașului Codru, să fie exclus din partid. Cel puțin aceasta a declarat pentru NewsMaker purtătoarea de cuvânt a PAS, Adriana Vlas. Potrivit reprezentantei PAS, pe 4 noiembrie partidul va examina retragerea suportului politic oferit edilului, după ce anterior „i s-a acordat o nouă șansă”.

„Precizăm că Biroul Permanent al Organizației Teritoriale Suburbii a partidului politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” încă din 5 februarie 2025 a venit cu recomandarea de a retrage sprijinul politic pentru funcția de primar pentru Stelian Manic și excluderea sa din partid. În urma mai multor discuții, domnului Stelian i s-a acordat o nouă șansă. Dar pe parcursul acestui an, domnul primar continuă să încalce statutul de membru PAS, creând noi conflicte în Primăria Codru, de aceea astăzi la Biroul Permanent al Partidului vom examina retragerea suportului politic PAS pentru Stelian Manic”, a declarat purtătoarea de cuvânt a PAS.

***

Pe 4 noiembrie, primarul orașului Codru, Stelian Manic, a vorbit despre „jocuri politice în consiliul orașului Codru”, „organizatorii” cărora ar fi MAN, PSRM și Platforma DA, cu participarea „și o parte din PAS”. Potrivit edilului, din cauza acestor jocuri, „unele lucrări de construcție” nu pot fi finalizate, iar altele nici începute. Primarul a spus că a luat decizia de a pleca din partid după ce unii colegi de-ai săi din PAS, împreună cu partidele menționate, „au periclitat construcția școlii”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: