Андрей Мардарь / NewsMaker

Cum va fi vremea la început de săptămână?

Meteorologii informează că pe data de 10 ianuarie se așteaptă precipitații slabe mixte, izolat polei slab și ceață slabă. Temperatura minimă a aerului va oscila între  -3..+2°C.  Totodată, pe drum se va forma ghețuș. 

În următoarele 24 de ore în râul Prut, pe sectorul s. Criva- or. Costeşti va avea loc scăderea nivelului apei cu 0,20 – 0,50 m, iar pe celelalte sectoare ale r. Prut, r. Nistru și pe râurile mici regimul hidrologic nu se va modifica esențial.

Potrivit Serviciului Hidrometeorologic de Stat, precipitațiile vor înceta pe 11 ianuarie.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Temperaturilor vor scădea semnificativ în toată Moldova: meteorologii au emis un nou Cod galben

Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS) a emis Cod galben de scădere a temperaturilor pe întreg teritoriul Republicii Moldova. Avertizarea meteo va fi valabilă în data de 9 februarie.

Potrivit SHS, în intervalul menționat, temperatura medie zilnică a aerului va scădea cu 5–7°C.

În această perioadă, valorile termice pe timp de zi oscila între 0°C și +5°C, iar pe 9 februarie vor scădea până la −8°C și −3°C. În perioada nocturnă, se vor înregistra temperaturi între −5°C și +2°C, urmând apoi să ajungă între −10°C și −5°C.

Anterior, Serviciul Hidrometeorologic de Stat a prelungit Codul galben de polei și ghețuș, care va fi valabil în perioada 6 februarie, 20:00 – 9 februarie, ora 20:00.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: