АР

Cum va fi vremea săptămâna aceasta? Datele meteorologilor

Săptămâna aceasta, în perioada 7–13 aprilie, sunt prognozate maxime de până la +12°C în sudul Republicii Moldova și minime de până la 0°C în nord. În sudul și centrul țării, cerul va fi, în mare parte, noros. În nord este așteptată lapoviță slabă. Menționăm că, până pe 9 aprilie, întreaga țară se află sub cod galben de schimbare bruscă a vremii. Datele se regăsesc pe site-ul Serviciului Hidrometeorologic de Stat.

În centrul țării, temperaturile maxime vor oscila între +5°C și +10°C, iar cele minime între +2°C și +3°C. Cerul va fi noros în toate zilele, cu excepția zilei de 7 aprilie, când va fi variabil.

meteo.md

În partea de nord a țării, temperaturile maxime vor oscila între +2°C și +7°C, iar minimele vor fi de 0°C. Începând de marți și până sâmbătă este prognozată lapoviță slabă, pentru luni este anunțat cer variabil, iar pentru duminică – cer noros.

meteo.md

În partea de sud a Republicii Moldova, temperaturile maxime vor oscila între +7°C și +12°C, iar minimele între +3°C și +5°C. Cerul va fi noros în toate zilele, cu excepția datei de 7 aprilie, când va fi variabil.

meteo.md

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Radu Malcic, fost judocan și antrenor din R. Moldova, a decedat. Avea 39 de ani

Radu Malcic, antrenor la Școala Sportivă Specializată de Judo „Andrei Doga” din Chișinău, a decedat. Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației și Cercetării (MEC) pe 13 septembrie, într-un mesaj publicat pe Facebook. Bărbatul avea 39 de ani.

Pierderea lui Radu Malcic reprezintă un moment dureros pentru întreaga comunitate educațională și sportivă din Republica Moldova. MEC transmite sincere condoleanțe familiei îndurerate, colegilor, elevilor sportivi și tuturor celor care l-au cunoscut și apreciat. Memoria lui Radu Malcic va rămâne vie prin rezultatele sportivilor pe care i-a format și prin exemplul personal de devotament și pasiune pentru judo”, a transmis MEC.

Realitatea.md scrie, cu referire la o postare a Federației de Judo din Moldova, că Radu Malcic a murit, după ce a fost implicat în accidentul rutier de pe traseul Orhei-Rezina-Rîbnița din 11 septembrie. Acesta s-a stins din viață pe patul de spital în noaptea de 11 spre 12 septembrie.

Poliția a transmis atunci despre accidentul despre traseul Orhei-Rezina-Rîbnița că un BMW, condus de un bărbat de 30 de ani, a ieșit pe contrasens și a intrat în coliziune frontală cu un automobil Dacia, la volanul căruia se afla un bărbat de 39 de ani din municipiul Chișinău. În interiorul automobilului se mai afla o femeie de 34 de ani.

În urma impactului, șoferul din BMW a decedat pe loc. Iar șoferul din Dacia și pasagera lui au fost transportați la Spitalul Raional Orhei pentru îngrijiri medicale.

***

Radu Malcic a fost judocan de performanță, care a reprezentat Republica Moldova la competiții naționale și internaționale. Potrivit MEC, în cariera sa a fost multiplu medaliat la Campionatele Republicii Moldova și a participat cu succes la competiții internaționale de judo.

Acesta activa în calitate de antrenor la Școala Sportivă Specializată de Judo „Andrei Doga”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: