Facebook/Direcția de poliția a mun. Chișinău

Curtea de Apel Chișinău rămâne fără 20 de judecători. Jumătate dintre ei au demisionat

Pe 7 mai, Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a acceptat demisiile a 20 de judecători ai Curții de Apel Chișinău. Anterior, judecătorii au refuzat să participe la testul de integritate (Vetting). A demisionat și un judecător al Curții de Apel Cahul. 

Potrivit deciziei CSM, au demisionat de la Curtea de Apel Chișinău: Sergiu Arnăut, Eugeniu Clim, Ina Dutca, Silvia Gîrbu, Ghenadie Lîsîi, Viorica Mihaila, Igor Mînăscurtă, Veronica Negru, Anatol Pahopol, Ecaterina Palanciuc, Ion Secrieru, Stelian Teleucă, Ion Țurcan, Boris Talpă, Steliana Iorgov, Liubovi Brînza, Sergiu Daguța, Vitalie Cotorobai, Nelea Budăi și Nina Cernat.

Totodată, CSM a acceptat demisia judecătorului Ion Dănăilă de la Curtea de Apel Cahul, însă aceasta nu are legătură cu verificările.

Pe 12 aprilie, Comisia Vetting a anunțat începerea evaluării eticii și integrității profesionale a judecătorilor Curții de Apel Chișinău. Comisia a precizat, într-o declarație, că experții vor verifica 40 de judecători. Magistrații trebuie să completeze o declarație de venit pe 5 ani și să furnizeze o listă a persoanelor apropiate care lucrează în sistemul judiciar sau dețin funcții publice. În plus, judecătorii sunt obligați să completeze un chestionar de etică profesională. Cei care nu doresc să fie verificați pot demisiona în termen de 20 de zile. O cerere demisie poate fi retrasă, la fel, în termen de 20 de zile. Pe 2 mai, 17 judecători de la Curtea de Apel Chișinău au prezentat cereri de demisie, după ce Comisia Vetting a început evaluarea acestora.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Pizza în cifre: ce spun obiceiurile de comandă ale moldovenilor în 2025

Cu ocazia Zilei Internaționale a Pizzei, marcată pe 9 februarie, Glovo Moldova celebrează unul dintre cele mai îndrăgite preparate din lume cu oferte speciale și date interesante despre obiceiurile de consum ale utilizatorilor din Republica Moldova în 2025. De la perioadele cu cele mai multe comenzi, până la preferințele culinare ale moldovenilor, platforma dezvăluie cum, când și ce tip de pizza se comandă cel mai des.

Pizza la reducere: oferte speciale disponibile în aplicația Glovo

Ziua Internațională a Pizzei este sărbătorită și în aplicația Glovo, cu oferte speciale la produsele preferate. Utilizatorii pot beneficia de o reducere de 20% la combo-urile cu pizza de la Mozza și Lucas Pizza, 20% reducere la toate pizzele de la Salat și 15% reducere la combo-urile cu pizza de la Kitch!Pizza.

Moldovenii au consumat cel mai mult acest preparat în luna mai, urmată de lunile martie și noiembrie. Cererea în aplicație este cu aproximativ 36 % mai mare spre finalul săptămânii (vineri, sâmbătă și duminică), comparativ cu restul zilelor. 

Ziua de sâmbătă, 12 aprilie, a fost cea în care s-au înregistrat cele mai multe comenzi care conțin pizza prin intermediul platformei Glovo în anul 2025.

Curiozități din comenzile Glovo

De asemenea, potrivit datelor Glovo, cele mai multe comenzi au fost plasate între orele 18.00 și 19.00, iar „ora de vârf” al consumului de pizza în a fost pe 21 martie 2025, la ora 18.52.

Topul celor mai comandate pizza din aplicație reflectă gusturile variate ale clienților: pe primul loc se află Pizza Chicken Cheese, urmată de clasica Pizza Margherita. Pizza Pepperoni ocupă poziția a treia, iar clasamentul este completat de Pizza Capricciosa și Pizza Quattro Salami.

Cea mai scumpă comandă înregistrată pe Glovo a fost plasată la Chișinău și a depășit suma de 4 000 de lei. La fel în capitală se află și utilizatorul care a comandat cele mai multe pizze în 2025 – 130 într-un singur an. La nivel global, topul celor trei țări cu cele mai multe comenzi de pizza în anul 2025 este format din Spania, România și Polonia.

Despre Glovo

Glovo este o platformă tech de top care conectează utilizatorii cu companii și curieri, oferind servicii la cerere de la restaurante locale, băcănii și supermarketuri, precum și de la diverse magazine specializate. Lider în domeniul Quick Commerce – noua generație de comerț electronic – Glovo își propune să construiască cel mai mare marketplace online, oferind tuturor acces, în doar câteva minute, la orice au nevoie în orașul lor. Fondată în 2015 la Barcelona, compania operează în prezent în 22 de țări din Europa, Asia Centrală și Africa.  Mai multe informații despre Glovo sunt disponibile aici.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: