Curtea de Conturi

Curtea de Conturi a inițiat verificarea cheltuielilor și investițiilor efectuate de Moldovagaz

Curtea de Conturi a demarat auditul conformității în domeniul gazelor naturale. Potrivit unui comunicat publicat pe 11 ianuarie, acțiunea are drept scop verificarea conformități cheltuielilor și investițiilor capitale la întreprinderile de gaze naturale cărora le-au fost impuse obligații de serviciu public, precum și la întreprinderile înrudite.

Misiunea de audit a fost inițiată de Curtea de Conturi a Republicii Moldova (CCRM) la data de 10 ianuarie curent, după promulgarea Legii nr. 244 din 24.12.2021.

Entitatea principală, supusă auditului, este SA „Moldovagaz”, iar aria auditului cuprinde întreprinderile care practică activitate de transportare, distribuire a gazelor naturale, precum și alte genuri de activitate, fondator al cărora este SA „Moldovagaz”.

„În context, astăzi, 11 ianuarie, la sediul entității auditate a avut loc ședința de inițiere a misiunii de audit, cu participarea echipei de audit și membrilor CCRM, responsabili de audit. Auditul este realizat în conformitate cu Programul de audit al CCRM pe anul 2022, în strictă concordanță cu Standardele internaționale ale organizației de profil INTOSAI”, au precizat reprezentanții instituției.

Conform proiectului de lege adoptat în luna decembrie în lectură finală, raportul de audit va fi prezentat până la 30 noiembrie 2022.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Inspectoratul General pentru Situații de Urgență al MAI

Refugiu de la arșiță: salvatorii au amenajat 14 puncte anticaniculă în 7 raioane ale țării

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) a instalat 14 puncte de reabilitare anticaniculă în 7 raioane ale țării, în contextul temperaturilor ridicate. Acolo, persoanele afectate vor putea primi asistență.

Potrivit unui comunicat al IGSU, punctele de reabilitare au fost amenajate pe 28 iunie în mai multe regiuni ale țării, inclusiv în Chișinău, Găgăuzia, Cahul, Ialoveni, Cantemir, Căușeni, Ștefan Vodă, Hâncești și Cimișlia.

Corturile sunt destinate persoanelor expuse îndelung temperaturilor ridicate în timpul deplasărilor sau celor care prezintă simptome de deshidratare. Acolo, cetățenii pot primi apă, se pot adăposti de soare și pot solicita, la nevoie, ajutor medical sau intervenția serviciilor de urgență.

Salvatorii îndeamnă populația să evite expunerea prelungită la soare, mai ales în orele de vârf, pentru a preveni insolația și șocul termic.

În caz de urgență, cetățenii sunt îndemnați să apeleze Serviciul 112.

Facebook/Inspectoratul General pentru Situații de Urgență al MAI

Amintim că Autoritatea de Meteorologie și Monitoring de Mediu a emis, pentru perioada 28 iunie-1 iulie, coduri galben, portocaliu și roșu de caniculă pe întreg teritoriul Republicii Moldova.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: