Press conference by NATO Secretary General Mark Rutte following the meetings of NATO Defence Ministers in Brussels

„Dacă nu veți acționa, va trebuie să urmați cursuri de limbă rusă”. Mark Rutte, îndemn pentru țările NATO

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a îndemnat statele-membre ale blocului militar să aloce mai multe resurse financiare pentru apărare, pentru că în caz contrar va trebui „fie de urmat cursuri de limbă rusă, fie de mutat în Noua Zeelandă”. Precizarea a fost făcută în cadrul unui discurs în Parlamentul European din 13 ianuarie.

Sunt profund îngrijorat de situația securității în Europa. Nu suntem în stare de război, dar nici în stare de pace… Acest lucru înseamnă că trebuie să investim mai mult în apărare și să producem mai multe forțe și mijloace. Asta nu poate aștepta. Trebuie să consolidăm reziliența societăților noastre și a infrastructurii critice”, a declarat Mark Rute.

El a mai menționat că actualul prag de 2% din PIB, pe care majoritatea statelor blocului militar în alocă pentru apărare, nu este suficient, pentru că Federația Rusă produce în trei luni atât de multe arme cât întreaga alianță într-un an.

Șeful NATO a adăugat că Federația Rusă intensifică campania de destabilizare a statelor occidentale și că „nu va exista pace” dacă Vladimir Putin, Xi Jinping, Kim Jong Un și conducerea Iranului „se vor felicita reciproc, simțindu-se mai puternici”.

Acum suntem în siguranță, dar ce va fi peste patru sau cinci ani… Așa că, dacă nu veți acționa, va trebui fie să urmați cursuri de limbă rusă, fie să vă mutați în Noua Zeelandă”, a spus șeful NATO, potrivit Meduza.

De asemenea, Mark Rutte a subliniat că pacea din Ucraina poate fi durabilă doar dacă țara va participa la negocieri cu Federația Rusă dintr-o poziție de forță.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Donald Trump

Trump nu exclude: SUA ar putea livra Ucrainei rachete Tomahawk, dacă Putin nu va opri războiul

Statele Unite ale Americii ar putea livra Ucrainei rachete de croazieră cu rază lungă de acțiune Tomahawk, dacă liderul rus Vladimir Putin nu va opri războiul împotriva Ucrainei. Declarația a fost făcută de președintele SUA, Donald Trump, la bordul avionului prezidențial, în drum spre Israel.

Trump susține că ar putea discuta cu Putin despre livrarea către Ucraina a rachetelor Tomahawk: „Poate îi voi spune: «Uite, dacă acest război nu va fi încheiat, le voi trimite (Ucrainei – n.r.) Tomahawk. Pot să le trimit. Tomahawk este o armă incredibilă, foarte ofensivă. Și, sincer, Rusia nu are nevoie de așa ceva»”, a spus Trump, vorbind cu jurnaliștii la bordul avionului său, scrie The Moscow Times.

În același timp, liderul de la Casa Albă a precizat că livrarea acestor rachete ar fi „un nou nivel de escaladare” și că a discutat despre acest lucru cu președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski. Potrivit lui Trump, Rusia ar trebui să accepte o reglementare pașnică, pentru că „nu are nevoie ca „Tomahawk”-urile să ajungă în Ucraina”. El a adăugat că are încredere că președintele rus va alege calea păcii, „iar dacă nu, acest lucru s-ar putea termina prost pentru el”, scrie Radio Svoboda.

Anterior, președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat că eventualele lovituri cu rachete Tomahawk, în cazul în care Washingtonul le va furniza Kievului, vor fi efectuate doar asupra țintelor militare de pe teritoriul Rusiei. El a inclus în această categorie și infrastructura energetică, deoarece „rușii vând resurse energetice, primesc bani și îi investesc în domeniul militar”.

Totodată, Zelenski a evitat să răspundă la întrebarea dacă Statele Unite furnizează Kievului informații de țintire pentru efectuarea atacurilor în adâncul teritoriului rus. „Nu pot împărtăși toate informațiile legate de activitatea serviciilor secrete. Suntem mulțumiți de modul în care colaborează cele două servicii. În prezent, relația dintre ele este foarte solidă”, a declarat președintele Ucrainei.

La Kremlin, posibilitatea livrării rachetelor „Tomahawk” către Kiev este considerată „un serios pas de escaladare”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: