Adevărul

Dan Dungaciu, noul consultant AUR pentru politică externă. Munteanu: „Un prieten de neclintit al Basarabiei”

Dan Dungaciu, sociolog și profesor universitar din România, a devenit consultant pentru politică externă al Alianței pentru Unirea Românilor (AUR). Anunțul a fost făcut pe 2 iunie de vicepreședintele formațiunii politice, Valeriu Munteanu, care este originar din Republica Moldova.

Mă bucur sincer să salut venirea alături de Alianța pentru Unirea Românilor a profesorului universitar Dan Dungaciu – un prieten de neclintit al Basarabiei, unionist autentic și voce respectată în spațiul academic și diplomatic românesc. Domnul Dungaciu a devenit consultant pentru politică externă al AUR.

Dan Dungaciu nu este doar un fin analist al realităților geopolitice, ci și un strateg profund atașat idealului Reîntregirii Naționale, un om care a vorbit, scris și acționat în apărarea cauzei românilor dintre Prut și Nistru cu demnitate, consecvență și curaj. Îl cunosc de mulți ani, am colaborat în numeroase proiecte și știu că, odată cu venirea sa alături de noi, AUR devine mai puternic, mai ancorat în realitățile internaționale și mai bine pregătit să reprezinte interesele naționale ale României”, a scris Valeriu Munteanu pe Facebook.

Cine este Dan Dungaciu?

Dan Dungaciu este profesor la Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității din București. În trecut, a fost director al Institutului de Științe Politice și Relații Internaționale „Ion I. C Brătianu” al Academiei Române timp de 12 ani.

Direcția Națională Anticorupție l-a trimis în judecată în 2024. Acesta este acuzat abuz de serviciu, care a fost săvârșit în perioada anilor 2017-2022.

Procurorii au descoperit că, în 2017, în calitate de director al Institutului, Dungaciu ar fi semnat un contract de împrumut de folosință și, ulterior, alte două acte adiționale, cu Asociația „Laboratorul de Analiză a Războiului Informațional și Comunicare Strategică (LARICS)”, în calitate de comodatar. Prin aceste contracte au fost date spre folosință către LARICS, cu titlu gratuit și fără organizarea unor licitații publice, două spații situate în sediul ISPRI. Contractul s-a întins pe 5 ani, cuantumul chiriei neplătite de către LARICS fiind de 101 607 lei, sumă pentru care institutul s-a constituit parte civilă în dosarul de la instanță. Printre membrii fondatori ai LARICS se afla și Dungaciu.

Dan Dungaciu este unul dintre cei mai cunoscuți analiști de politică externă din România, fiind promovat intens de mass-media.

Potrivit G4Media, acestuia i-a fost faptul că, înainte de declanșarea invaziei ruse la scară largă asupra Ucrainei, în februarie 2022, a susținut, în mod repetat, că Federația Rusă nu va ataca țara vecină. „Nu va fi niciun război, scopul Rusiei este federalizarea Ucrainei”, a declarat Dungaciu cu câteva zile înainte de începerea invaziei ruse.

De asemenea, Dan Dungaciu a fost redactor și, ulterior, redactor-șef al publicației neo-legionare „Mișcarea”, editată în anii 90′. În articolele publicate în acea perioadă, el a elogiat Mișcarea Legionară și a minimalizat Holocaustul.

Dungaciu a susținut AUR la alegerile parlamentare din Republica Moldova din 2021.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

marathonepr.ro

O nouă finanțare pentru gestionarea deșeurilor: Parlamentul a ratificat grantul de €600.000

Republica Moldova va beneficia de o finanțare nerambursabilă suplimentară de 600.000 de euro pentru realizarea Proiectului „Deșeuri solide în Republica Moldova”. Parlamentul a ratificat un amendament la Acordul de grant încheiat între Ministerul Mediului și Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), potrivit unui comunicat emis de legislativ.

Valoarea totală a grantului urcă astfel la 1,6 milioane de euro. Fondurile suplimentare vor fi utilizate pentru finanțarea unui contract de consultanță care prevede servicii de asistență tehnică pentru implementarea proiectului.

Anterior, BERD a oferit un împrumut de 25 de milioane de euro pentru același proiect, care vizează dezvoltarea infrastructurii de gestionare a deșeurilor solide în conformitate cu standardele europene. Proiectul prevede achiziționarea de echipamente pentru transport, sortare, reciclare și compostare, închiderea depozitelor de deșeuri neautorizate și construcția unor depozite regionale conforme cu cerințele UE.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: