Andrei Mardari | NewsMaker

De ce ajutorul de 2 300 lei pentru pensionari a fost anunțat în prag de alegeri? Răspunsul lui Buzu

Ministrul Muncii și Protecției Sociale Alexei Buzu a fost întrebat de ce s-au anunțat indemnizații unice pentru pensionari cu 11 zile înainte de alegeri. Oficialul a răspuns că „și anul trecut am avut alegeri, anul acesta, anul viitor”. „Asta nu înseamnă că noi trebuie să oprim toate programele”, a adăugat el. Potrivit lui Buzu, indemnizația va fi acordată în cadrul unui program lansat de Guvern împreună cu Programul Alimentar Mondial. „Sunt resurse care vin din afara bugetului Republicii Moldova. Peste 71 de milioane de lei”, a menționat oficialul. 

În timpul unei conferințe de presă, Buzu a spus că indemnizația unică în valoare de 2 300 de lei va fi acordată unei categorii de pensionari în cadrul unui program de plăți unice, lansat pe 9 octombrie de Guvern împreună cu Programul Mondial pentru Alimentație.

„Sunt resurse care vin din afara bugetului Republicii Moldova. Peste 71 de milioane de lei”, a menționat Buzu. Programul este îndreptat spre categoria de persoane care la momentul pensionării au avut un stagiu minim de cotizare de 40 de ani și la moment au o pensie mai mică decât 3300 de lei.

Buzu a mai spus că de această plată unică vor beneficia aproximativ 31 de mii de pensionari.

„Plata va fi oferită din oficiu, în mod proactiv, fără a exista nevoia ca pensionarii vizați să facă solicitări către Casa Națională de Asigurări Sociale, să colecteze anumite documente și să le prezinte. Deci, plata va fi oferită din oficiu, în mod proactiv. (…) Va fi disponibilă la oficiile poștale, la începutul lunii noiembrie. Pentru a beneficia de plată, toți pensionarii beneficiari se vor prezenta cu buletinul la oficiul poștal. Pentru claritate, toți acești pensionari vor primi notificări din partea Guvernului, ca să fie conștienți să cunoască de această plată și cum urmează să beneficieze de ea”, a comunicat ministrul.

Buzu a explicat că stagiul minim de cotizare, la moment – în Republica Moldova, este de 34 de ani. „Noi am încercat să mobilizăm și să identificăm aceste resurse anume pentru un grup specific de pensionari care au lucrat 6 ani peste, deci cel puțin 6 ani peste stagiul minim de cotizare care este cerut de către legislația națională, dar pentru că au muncit în domenii cu salarii mici s-au pomenit cu o pensie minimă sau pensie mai mică de 3300 de lei”, a declarat ministrul.

Întrebat de ce acest ajutor vine acum, în prag de alegeri, Buzu a răspuns: „Preocuparea Guvernului și a mea personală, în calitate de ministru al Muncii și Protecției Sociale, este să muncesc zi de zi, asiduu, împreună cu echipa guvernamentală, cu echipa de la Minister, să asigurăm un trai decent pentru pensionari, pentru cei mai vulnerabili. Așa este calendarul că și anul trecut am avut alegeri, anul acesta, anul viitor. Asta nu înseamnă că noi trebuie să oprim toate programele. În acest Guvern, toate programele, toate inițiativele se realizează într-un mod transparent. Nu este o noutate pentru cetățenii Republicii Moldova că ministrul Muncii și Protecției Sociale și acest Guvern vrea să îmbunătățească nivelul de protecție socială a tuturor, în special a pensionarilor”.

Autoritățile au menționat, ulterior – într-un comunicat de presă, că vor primi suport unic 31 022 de pensionari.

Cu privire la aceeași categorie de pensionari, Buzu a mai spus că „până la sfârșitul anului, Guvernul va identifica o soluție durabilă, dincolo de această plată unică de 2300 de lei”.

***

Pe 9 octombrie, premierul Dorin Recean a anunțat că aproximativ 30 de mii de pensionari din Republica Moldova vor primi câte o indemnizație unică în valoare de 2 300 de lei. Anunțul a fost făcut în timpul ședinței de Guvern, cu 11 zile înainte de alegeri. Menționăm că dacă anul trecut s-au oferit indemnizații unice în valoare de 3000 lei, pentru 56 236 de pensionari, în cadrul unui pachet de măsuri de suport a populației în perioada rece a anului, anul acesta Guvernul a anunțat că intenționează să „depună mai mult efort” pentru persoanele în etate și nu a menționat alte detalii cu privire la suport. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Fostul președinte al României, Ion Iliescu, în stare critică. Medici: organele îi cedează rând pe rând

Fostul președinte al României, Ion Iliescu, se află în stare critică de aproape 48 de ore. Organele îi cedează rând pe rând, spun medicii de la Spitalul din București, unde fostul președinte, în vârstă de 95 de ani, este internat.  

„Starea generală a pacientului se menține la fel de gravă, cu afectarea severă a funcției respiratorii și persistența disfuncțiilor multiple de organ. Beneficiază de îngrijire medicală avansată în secția de terapie intensivă, sub supravegherea echipei medicale multidisciplinare”, au transmis medicii într-un comunicat oficial, emis pe 4 august. 

Diagnosticat cu cancer pulmonar, Iliescu este internat de aproape două luni la terapie intensivă. 

Digi24 scrie pe surse că Guvernul de la București a convocat Comitetul de Organizare a Funeraliilor de Stat pe 4 august, după ce starea de sănătate a fostului președinte român s-a înrăutățit în ultimele ore. 

De menționat că Comitetul de Organizare a Funeraliilor de Stat din România a fost înființat în ianuarie 2024. Acesta coordonează desfășurarea ceremoniilor funerare și stabilește măsuri operaționale precum bugetul, lista invitaților, pregătirea cărții de condoleanțe și comunicarea listei finale a participanților.

***

Născut pe 3 martie 1930 în Oltenița, România, Ion Iliescu a avut un rol crucial în tranziția țării de la comunism la democrație.După executarea lui Nicolae Ceaușescu în decembrie 1989, Iliescu a preluat conducerea interimară ca președinte al Consiliului Frontului Salvării Naționale (CFSN), iar ulterior al Consiliului Provizoriu de Uniune Națională (CPUN), până la alegerile din mai 1990, când a fost ales oficial președinte al României.

Iliescu a mai deținut funcția de președinte în două mandate: primul între 1990 și 1996, iar al doilea între 2000 și 2004, fiind una dintre cele mai influente figuri din România post-comunistă.

Între 1996 și 2000, respectiv între 2004 și 2008, Iliescu a fost senator din partea Partidului Social Democrat (PSD).


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: