Colaj NM

De ce Primăria Chișinău nu a primit banii în buget la timp? Explicațiile Ministerului Finanțelor, după plângerile lui Ceban

Ministerul Finanțelor și-a onorat integral obligațiile bugetare față de Primăria Chișinău pe 19 februarie. Întârzierile înregistrate în perioada 11-18 februarie au fost generate de o deficiență tehnică, care a fost remediată. Precizările au fost făcute de reprezentanții Ministerului Finanțelor, în reacție la declarațiile primarului capitalei, Ion Ceban. Ultimul a spus că municipiului nu i-au fost transferate veniturile colectate pe teritoriul Chișinăului și a transmis o scrisoare către Ministerul Finanțelor, adăugând că „bani în bugetul de stat se pare că nu sunt”.

Ce a declarat Ceban

În seara zilei de 19 februarie, primarul a declarat că „bani în bugetul Republicii Moldova, adică în bugetul de stat, se pare că nu sunt sau nu sunt suficienți”.

„Mâine se face a 10-a zi de când Ministerul Finanțelor, conform legislației, este obligat zilnic să transfere către bugetele locale, în cazul de față a Chișinăului, o parte din veniturile colectate pe teritoriul Chișinăului. Se face că această sumă este peste 50 de milioane de lei. (…) Ce au făcut cu acești bani? Că i-au plătit pentru pensii sau salarii, sau au astupat alte borți? Nu cunosc. Cert este că n-au ajuns și era obligația Ministerului Finanțelor să-i transfere”, a declarat Ceban. El a adăugat că „este pentru prima dată din 2015, de când s-a schimbat sistemul, și nu mai plătește omul la bugetul local, adică la Chișinău, dar plătește la stat”.

Primarul a spus că a transmis o scrisoare către minister. „Aștept un răspuns. Alt argument decât faptul că ei nu au bani nu am”, a adăugat el.

Reacția Ministerului Finanțelor

Pe 20 februarie, Ministerul Finanțelor a declarat că nu înregistrează datorii față de autoritățile administrației publice locale, inclusiv față de municipiul Chișinău.

„La 19 februarie 2026, Ministerul Finanțelor a transferat către Primăria municipiului Chișinău 46,8 milioane de lei, fapt care confirmă onorarea integrală a obligațiilor bugetare. Întârzierile înregistrate în perioada 11-18 februarie 2026 au fost generate de o deficiență tehnică, remediată”, a adăugat Ministerul.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

index.hu

Ungaria: premierul cere demisia președintelui. Se ia în calcul modificarea Constituției pentru a-l destitui

Prim-ministrul ungar Peter Magyar a declarat că, dacă președintele Ungariei Tamás Sulyok nu își va da demisia, guvernul va iniția proceduri legale pentru a-l demite, scrie HotNews, citând Reuters. Precizarea a fost făcută în urma unei întâlniri dintre Magyar și Sulyok.

Magyar a spus că va folosi majoritatea parlamentară de două treimi a partidului său pentru a modifica Constituția și alte acte legislative, în scopul de a-l forța pe Sulyok să părăsească funcția.

Partidul de centru-dreapta al lui Magyar, Tisza, l-a înlăturat pe prim-ministrul Viktor Orban în urma unei victorii electorale în aprilie și s-a angajat să înlăture mai multe personalități numite de Orban în funcții publice cheie în ultimii 16 ani. Magyar i-a cerut lui Sulyok – ales la începutul anului 2024 de parlamentarii din partidul Fidesz al lui Orban – să demisioneze, acuzându-l că nu a reușit să reprezinte unitatea națională în chestiuni majore și că a servit interesele lui Orban și ale guvernului său. Sulyok a refuzat să demisioneze.

„I-am spus președintelui că, dacă își menține poziția și nu demisionează, voi informa astăzi parlamentarii din Tisza cu privire la propunerile noastre legislative și vom începe imediat procedurile necesare”, a declarat Magyar. El a afirmat că procesul legislativ va dura aproximativ o lună și va implica „înlăturarea tuturor marionetelor” care au participat la „demontarea statului de drept și a democrației”.

Partidul Fidesz al lui Orban l-a acuzat pe Magyar că a emis un „ultimatum ilegal” și a afirmat că Sulyok își îndeplinește mandatul legal, valabil până în 2029, și nu poate fi demis din funcție.

Sulyok a ocupat anterior funcția de președinte al Curții Supreme a Ungariei, post pentru care a fost ales tot de Fidesz în 2016.

Președinția în Ungaria are un caracter în mare parte ceremonial, dar Sulyok poate retrimite legile în parlament pentru reexaminare sau le poate trimite Curții Constituționale, ceea ce ar putea încetini sau bloca agenda de reforme a lui Magyar, notează sursa citată.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: